Informacja o programach MSCA

Od 1 stycznia 2024 r. Wielka Brytania staje się krajem stowarzyszonym w programie „Horyzont Europa”, obejmującym Działania Marie Skłodowska-Curie (MSCA). Jednostki z siedzibą w Wielkiej Brytanii będą mogły uczestniczyć w programie jako beneficjenci na takich samych warunkach jak organizacje z siedzibą w Unii Europejskiej i krajach już stowarzyszonych w programie „Horyzont Europa”. Obejmuje to następujące programy w ramach Działań Marii Skłodowskiej-Curie:

• Postdoctoral Fellowships,
  • Doctoral Networks,
  • Staff Exchanges,
  • COFUND
  • MSCA and Citizens, w tym Europejską Noc Naukowców.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii będą mogli nadal uczestniczyć w programie, który jest otwarty dla czołowych badaczy z całego świata. Przypominamy, że do 28 lutego 2024 r. otwarty jest konkurs MSCA Staff Exchanges (HORIZON-MSCA-2023-SE-01-01). MSCA SE to program umożliwiający międzynarodową oraz międzysektorową wymianę pracowników instytucji w ramach konsorcjum,  zaangażowanych w badania naukowe i działania innowacyjne. Granty MSCA SE mają na celu zbudowanie lub rozwinięcie współpracy przede wszystkim pomiędzy krajami członkowskimi UE i stowarzyszonymi z programem Horyzont Europa a krajami trzecimi (tzw. non-associated third countries/other third countries), jak również wsparcie współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy instytucjami z sektora akademickiego i poza akademickiego.

*

Znajdź partnera do swojego projektu! Zachęcamy do korzystania z platformy matchingowej dedykowanej MSCA zrzeszającej naukowców, opiekunów naukowych, firmy, organizacje pozarządowe i instytucje akademickie z i spoza krajów europejskich. Jest to wyjątkowe miejsce do zawiązania kontaktów i rozpoczęcia współpracy przy składaniu i realizacji przyszłych projektów w nadchodzących konkursach MSCA w 2023 i 2024 roku.

*

Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Działań Marii Skłodowskiej-Curie (Horyzont Europa UE) w NAWA zaprasza do udziału w cyklu spotkań poświęconych konkursowi MSCA Staff Exchanges 2023 (HORIZON-MSCA-2023-SE-01-01).
W ramach cyklu zapraszamy na kolejne 2 webinaria:

14 grudnia 2023 r. w godz. 12:00 – 15:00 – Jak z przygotować doskonały wniosek? Omówienie zasad konkursu i formularza administracyjnego, czyli części A wniosku (Part A).

15 grudnia 2023 r. w godz. 11:00 – 14:00 - Jak przygotować doskonały wniosek? Omówienie części technicznej wniosku czyli części B (Part B1 i B2).

*

Do 8 lutego 2024 r. trwa nabór wniosków na konkurs MSCA COFUND (HORIZON-MSCA-2023-COFUND-01-01). Celem MSCA COFUND jest dofinansowanie nowych lub istniejących programów badawczo-szkoleniowych ukierunkowanych na kształcenie naukowców przed lub po uzyskaniu stopnia naukowego doktora w dowolnej dziedzinie nauki. Realizacja projektów MSCA COFUND ma wzmacniać przepływ wiedzy i talentów w całej Europie oraz zachęcać naukowców spoza Europy do prowadzenia badań w instytucjach europejskich.

*

Dla tych z Państwa, którzy potrzebują więcej czasu na przygotowanie konkurencyjnego wniosku, ale nie chcieliby czekać do następnego roku, mamy dobrą wiadomość: Komisja Europejska planuje przesuniecie otwarcia kolejnego konkursu z jesieni 2024 na wiosnę 2024. Termin nie został jeszcze zatwierdzony przez Komitet Programowy MSCA. Będziemy Państwa informować o zmianach. Od 8 stycznia do 8 marca 2024 roku otwarty będzie pierwszy z dwóch w 2024 r. nabór wniosków do projektu EmpoWOMEN . To wspólna inicjatywa prowadzona przez Sploro we współpracy z Tech Ukraine, Startup Wise Guys i Business Angels Europe. Celem projektu, finansowanego z przez Unię Europejską w ramach programu „Horyzont Europa” jest usuwanie barier napotykanych przez kobiety w sektorze R&D&I i dążenie do równości w zakresie zaawansowanych technologii w biznesie.

*

Już teraz do poszukiwania partnerów i przygotowania wniosków na kolejny konkurs na sieci doktorskie: MSCA Doctoral Networks 2024 (HORIZON-MSCA-2024-DN-01-01), który otwarty będzie w dniach 29 maja – 27 listopada 2024 r.

(źródło