Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

listopad 2023

20231109
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Maria Skłodowska Curie Actions-COFUND Doctoral Programmes

Data: 09.11.2023 - 25.06.2024
Maria Skłodowska Curie Actions-COFUND Doctoral Programmes

Instytucja ogłaszająca:

Opiekun konkursu w CWN:

Agata Kozielska
tel. 12 663 30 04

Komisja Europejska

Opis konkursu:

Komisja Europejska (KE) prowadzi nabór wniosków w ramach Co-funding of regional, national and international programmes (COFUND) w ramach Działań Marii Skłodowskiej-Curie (MSCA) na współfinansowanie programów doktorskich (Doctoral Programmes) z programu Horyzont Europa (HE).

Nabór wniosków trwa do 8 lutego 2024 r. do godz. 17:00 (czasu brukselskiego).

Podstawowe informacje dotyczące konkursu:
 
  • Komisja Europejska współfinansuje nowe lub istniejące programy badawczo-szkoleniowe ukierunkowane na kształcenie naukowców przed uzyskaniem stopnia doktora w dowolnej dziedzinie badawczej. 
  • Wnioski są składane przez jedną organizację z dowolnego sektora (np. ministerstwo, agencja, uczelnia, firma, stowarzyszenie) kraju członkowskiego UE lub stowarzyszonego z HE, która realizowałaby projekt przy współpracy z innymi krajowymi i/lub zagranicznymi instytucjami, proponując naukowcom atrakcyjny program badawczy. Organizacja ta, jako beneficjent i koordynator projektu podpisuje umowę na dofinansowanie z KE. 
  • Programy doktorskie (Doctoral Programmes) powinny umożliwiać międzynarodową i międzysektorową mobilność. Przy ocenie wniosków brany jest pod uwagę udział w projekcie przedsiębiorstw oraz innych organizacji sektora nieakademickiego, dający naukowcom możliwość poznania tego sektora oraz rozwijania kompetencji i wiedzy umożliwiającej pracę w tego typu instytucjach nieakademickich. 
  • Projekt może dotyczyć dowolnej dziedziny nauki i trwać do 60 miesięcy. 
  • Przyjmowanie naukowców z dowolnego kraju świata i narodowości odbywa się w ramach otwartych i przejrzystych konkursów organizowanych przez beneficjenta projektu, z obowiązkowym zamieszczeniem oferty na europejskim portalu EURAXESS
  • Naukowcy korzystający z działań MSC muszą spełniać regułę mobilności mówiącą, że nie mogą oni realizować grantu w kraju, w którym przebywali dłużej niż 12 miesięcy w ciągu ostatnich trzech lat w momencie zamknięcia konkursu.
  • Doktoranci przyjmowani w ramach MSCA COFUND przez polski podmiot nauki i szkolnictwa wyższego powinni zostać zatrudnieni na czasową umowę o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy z pełnym ubezpieczeniem zdrowotnym i społecznym – co umożliwia art. 119 ust. 2. pkt 3) a) ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz włączeni do programu kształcenia  doktorantów w ramach szkoły doktorskiej. Początkujący naukowcy zatrudniani w ramach MSCA COFUND i przyjmowani do szkoły doktorskiej otrzymują wynagrodzenie na podstawie umowy o pracę, płacone ze środków projektu. Doktorant nie pobiera stypendium doktoranckiego, jeśli zachodzą przesłanki określone w art. 209 ust. 1a. wspomnianej ustawy.
  • W każdym projekcie musi zostać przyjętych i zatrudnionych przynajmniej 3 naukowców.
  • Minimalny okres trwania każdego ze stypendiów przewidzianych w projekcie to trzy miesiące.
  • Doktoranci przyjmowani w ramach Doctoral Programmes nie mogą mieć stopnia doktora w dniu zamknięcia konkursu.
  • Przy ocenie projektów brane są pod uwagę oferowane warunki pracy, przejrzystość rekrutacji oraz możliwości rozwoju kariery w oparciu o zapisy Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych.
  • Wnioski składane są elektroniczne do KE poprzez portal Funding & tender opportunities. Na stronie konkursowej portalu dostępne są dokumenty niezbędne do przygotowania projektu: Program Pracy (Work Programme), przewodnik dla aplikujących (Guide for Applicants), wzór wniosku (Application form). Osoby aplikujące w konkursie zobowiązane są wskazać w portalu Funding & tender opportunities opiekuna konkursu w CWN jako osobę do kontaktu po stronie UJ.
  • Do wniosku muszą zostać dołączone listy intencyjne od władz instytucji partnerskich.
 
Podstawowe zasady dotyczące finansowania projektów:
 
  • Budżety projektów MSCA tworzone są automatycznie na podstawie liczby osobo-miesięcy na jakie przyjmowani są naukowcy, przy czym budżet powinien przewidywać fundusze na: koszty osobowe (wynagrodzenie) dla przyjmowanych naukowców, koszty badań, szkoleń, podróży, zarządzanie i koszty pośrednie. KE dofinansowuje koszty osobowe przyjmowanych naukowców, w wysokości 2800 Euro/osobomiesiąc.
  • Po uzyskaniu dofinansowania z KE i podpisaniu umowy na realizację projektu istnieje możliwość wystąpienia do MEiN o dofinansowanie 90% kosztów kwalifikowanych ponoszonych przez wnioskodawcę na realizację projektu ze środków krajowych (tzw. wkładu własnego wykazanego w umowie grantowej) - na mocy komunikatu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia  28 czerwca 2019 r. o ustanowieniu programu: „Projekty Międzynarodowe Współfinansowane” i naborze wniosków, z późn. zmianami.
Regulacje wewnętrzne:
 
Zgodnie z Zarządzeniem nr 129 Rektora UJ z 10 listopada 2022 roku w sprawie: Regulaminu postępowania w zakresie przygotowania i realizacji na Uniwersytecie Jagiellońskim projektów finansowanych ze źródeł zewnętrznych oraz zasad angażowania i wynagradzania personelu projektu osoby zainteresowane udziałem (nie dotyczy CM UJ) w konkursie proszę o przekazanie do CWN:
 
  • do dnia 26 stycznia 2024 r.: 
    • Formularza zgłoszenia projektu edukacyjnego/innego i Formularza oceny kwalifikowalności podatku VAT za pomocą elektronicznego systemu Strefa Projektów UJ 
    • roboczej wersji wniosku (wersja elektroniczna przesłana w postaci pliku PDF na adres opiekuna konkursu w CWN);
  • do dnia 2 lutego 2024 r. ostatecznej wersji wniosku (wersja elektroniczna przesłana w postaci pliku PDF na adres opiekuna projektu w CWN z podpisem kwalifikowanym lub akceptacją mailem lub w formie skanu z podpisami) - wymagane podpisy: autor/kierownik projektu, Dyrektor Szkoły Doktorskiej, Dziekan/Kierownik jednostki będącej miejscem realizacji projektu.