Ruszyły konkursy POLONEZ BIS 2, OPUS 23 i PRELUDIUM 21

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło nabór do trzech konkursów: POLONEZ BIS 2, OPUS 23 oraz PRELUDIUM 21.

POLONEZ BIS 2 -  program dla naukowców z zagranicy, współfinansowany przez Komisję Europejską i NCN w ramach grantu Marie Skłodowska-Curie COFUND, to program skierowany do naukowczyń i naukowców z zagranicy zainteresowanych rozwojem swoich karier w polskich instytucjach badawczych.

O finansowanie w programie mogą starać się badacze i badaczki, niezależnie od narodowości, tematu i dyscypliny naukowej.

Do udziału w konkursie NCN zachęca naukowczynie i naukowców, którzy z powodu zagrożenia życia lub braku możliwości prowadzenia kariery naukowej zostali zmuszeni do ucieczki ze swojego kraju.

OPUS 23 to konkurs dla młodych i doświadczonych badaczy.

Kierownikami projektu mogą być badaczki lub badacze, którzy mają co najmniej jedną opublikowaną lub przyjętą do druku pracę albo jedno dokonanie artystyczne lub artystyczno-naukowe w przypadku działalności naukowej w zakresie twórczości i sztuki. W badania prowadzone w ramach projektów mogą być zaangażowani m.in. badacze na stanowiskach senior researcher, doktoranci i studenci oraz osoby na stanowiskach typu post-doc.

W konkursie można realizować projekty bez udziału partnerów zagranicznych lub z ich udziałem.

PRELUDIUM 21 to konkurs przeznaczony dla naukowczyń i naukowców, którzy nie mają stopnia doktora. Jego celem jest wsparcie osób rozpoczynających karierę naukową oraz umożliwienie im zakupu lub wytworzenia aparatury specjalistycznej, urządzeń i oprogramowania, których koszt nie przekracza 30% wartości projektu.

Zespół badawczy w projekcie może składać się co najwyżej z trzech osób, w tym z kierownika projektu i opiekuna naukowego.

W konkursie można uzyskać finansowanie projektów trwających 12, 24 lub 36 miesięcy o wysokości odpowiednio: 70 000 zł, 140 000 zł lub 210 000 zł, a cały budżet konkursu PRELUDIUM 21 wynosi 30 mln zł.