Na Uniwersytecie Jagiellońskim powstaną trzy nowe Centra Dioscuri

Dwóch przedstawicieli nauk o życiu i jeden matematyk zostało nagrodzonych w czwartym konkursie Dioscuri. Rywalizowali z kandydatami z całego świata.

Mikołaj Frączyk, Przemysław Nogły i Mateusz Sikora utworzą trzy nowe Centra Dioscuri na Uniwersytecie Jagiellońskim. Trzej Polacy, którzy obecnie pracują w Niemczech, Szwajcarii i USA, powrócą do Polski w ciągu najbliższego półtora roku dzięki wsparciu z programu Dioscuri. Zwycięzcy czwartego międzynarodowego konkursu na Centra Dioscuri, ogłoszonego przez Towarzystwo Maxa Plancka (MPG) i Narodowe Centrum Nauki (NCN), dołączą do pięciu Centrów Dioscuri już działających w Warszawie.

Program Dioscuri, zainicjowany przez Towarzystwo Maxa Plancka, ma na celu utworzenie w Europie Środkowej i Wschodniej konkurencyjnych w skali międzynarodowej grup badawczych. Każde Centrum Dioscuri jest finansowane kwotą do 1,5 mln euro przez okres pięciu lat. Koszty są dzielone równo pomiędzy Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych (BMBF) a polskie Ministerstwo Edukacji i Nauki (MEiN), natomiast instytucje goszczące w Polsce zapewniają niezbędną infrastrukturę. Po udanym starcie w Polsce program został niedawno rozszerzony na Czechy, gdzie obecnie trwa pierwszy konkurs na utworzenie czeskich Centrów Dioscuri.

Pierwsze zaproszenie do składania wniosków dotyczących Centrów Dioscuri w Republice Czeskiej jest otwarte dla kandydatów wszystkich narodowości i ze wszystkich dyscyplin naukowych, w tym nauk humanistycznych, społecznych, przyrodniczych i ścisłych. Wnioski można składać do 25 lipca 2022 r. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej https://www.mpg.de/18506651/dioscuri-programme-launch-of-first-call-for-proposals-in-the-czech-republic

źródło: Towarzystwo Maxa Plancka