Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Umowy konsorcjum

Większość programów dopuszcza realizację projektów w konsorcjum naukowym.

Konsorcjum naukowe – zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 12 Ustawy o zasadach finansowania nauki - to grupa jednostek organizacyjnych, w której skład wchodzi co najmniej jedna jednostka naukowa oraz co najmniej jeden przedsiębiorca, albo co najmniej dwie jednostki naukowe, podejmująca na podstawie umowy wspólne przedsięwzięcie obejmujące badania naukowe, prace rozwojowe lub inwestycje służące potrzebom badań naukowych lub prac rozwojowych;

Instytucje finansujące zazwyczaj określają jedynie minimalne wymagania dla umowy konsorcjum, nie narzucając konkretnego wzoru takiej umowy, dlatego też CWN przygotowuje projekty umów konsorcjum, odpowiadające wymogom konkretnego programu. Możliwe również jest weryfikowanie pod względem formalno - prawnym wzorów zaproponowanych przez partnera UJ, w szczególności, gdy to partner jest liderem konsorcjum.

Do przygotowania umowy przez CWN niezbędne jest podanie przez Wnioskodawcę przynajmniej następujących informacji:

  • Określenie stron umowy ze wskazaniem Lidera (nazwa, adres, osoby uprawnione do reprezentacji). 
  • Przedmiot umowy (zawarcie konsorcjum w celu realizacji wspólnego projektu badawczego) oraz program, w którym ma być ten cel realizowany.
  • Wskazanie osób odpowiedzialnych za kierowanie projektem u poszczególnych partnerów.
  • Wskazanie i podział zadań i środków pomiędzy członkami konsorcjum.

Do konkursów OPUS, SONATA i SONATA BIS przygotowany został wzór takiej umowy, który stanowi punkt wyjścia do negocjacji treści umowy.
Na stronie pdsp dostępne są po zalogowaniu różne wzory umowy w zależności od tego, czy UJ pełni rolę Lidera czy Partnera w projekcie. 

Pliki do pobrania
doc
Porozumienie NCN