Uczeni z Uniwersytetu Jagiellońskiego wśród laureatów konkursu na międzynarodowe projekty badawcze z zakresu technologii kwantowych QuantERA Co-funded Call 2021.

Cztery projekty z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ, w zakresie badań podstawowych otrzyma finansowanie z Narodowego Centrum Nauki w ramach trzeciej edycji konkursu QuantERA.

Trzeci konkurs sieci QuantERA został ogłoszony w marcu 2021 r. przez 36 agencji finansujących badania naukowe i od początku cieszył się dużym zainteresowaniem środowiska naukowego.

Lista zwycięskich projektów z Uniwersytetu Jagiellońskiego, które będą finansowane przez NCN:

1. DQUANT – Obliczenia kwantowe i chaos z dysypacją

• Kierownik polskiego zespołu: prof. dr hab. Karol Wojciech Życzkowski, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ,
  • Projekt będzie realizowany z udziałem partnerów z Portugalii, Słowenii, Niemiec i Norwegii.
  • Czas trwania projektu: 36 miesięcy.
  • Kwota dofinansowania dla UJ: 558,343 PLN.

2. DYNAMITE – Kwantowe symulatory drugiej generacji: od dynamicznych pól z cechowaniem do teorii z cechowaniem na sieciach

• Kierownik polskiego zespołu: prof. dr hab. Jakub Maciej Zakrzewski, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, UJ.
  • Projekt będzie realizowany z udziałem partnerów z Hiszpanii, Niemiec, Włoch i Szwajcarii.
  • Czas trwania projektu: 36 miesięcy.
  • Kwota dofinansowania dla UJ: 936 960 PLN.

3. Mf-QDS – Mikrofluidyczny kwantowy sensor diamentowy

• Kierownik polskiego zespołu: dr Adam Marek Wojciechowski, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ.
  • Projekt będzie realizowany z udziałem partnerów z Hiszpanii, Niemiec i Izraela,
  • Czas trwania projektu: 36 miesięcy.
  • Kwota dofinansowania dla UJ: 894 870 PLN.

​4. STAQS – Adiabatyczność na skróty w kwantowych komputerach i symulatorach

• Kierownik polskiego zespołu: prof. dr hab. Jacek Piotr Dziarmaga, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ.
  • Projekt będzie realizowany z udziałem partnerów z Austrii, Luksemburga, Niemiec i Włoch.
  • Czas trwania projektu: 36 miesięcy.
  • Kwota dofinansowania dla UJ: 1 063 840 PLN.

Pełna lista laureatów dostępna na stronie: QuantERA

Laureatom serdecznie gratulujemy!