projekt realizowany w ramach programu TANGO V

Wspólne Przedsięwzięcie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowego Centrum Nauki pod nazwą TANGO jest odpowiedzią na potrzebę zbudowania pomostu między badaniami podstawowymi a badaniami przemysłowymi oraz pracami rozwojowymi. W ramach piątej edycji tego programu Uniwersytet Jagielloński otrzymał dofinansowanie na realizację jednego projektu.

Z początkiem listopada ruszył projekt pt. "Hydrożelowe materiały hybrydowe do zastosowań w terapii osteoporozy i/lub regeneracji kości", który będzie prowadzony przez dr hab. Joannę Lewandowską - Łańcucką na Wydziale Chemii UJ.

Dynamiczny rozwój cywilizacji oraz starzejące się społeczeństwo przyczyniają się do wzrostu zapotrzebowania na nowe biomateriały,które zapewniłyby aktywne uzupełnienia powstałych ubytków tkanki kostnej a także umożliwiły zaopatrywanie wczesnych stadiówosteoporotycznych. W tym aspekcie rozwijanie opracowanej w ramach projektu bazowego metodologii otrzymywania wielofunkcyjnych materiałów hydrożelowych a także przeprowadzenie poszerzonego panelu badań biologicznych in vitro wydają się mieć ogromny potencjał aplikacyjny. W ramach projektu zaplanowano prace nad dwoma typami wstrzykiwalnych materiałów hybrydowych.

Całkowity koszt realizacji projektu wynosi  249  500 zł.

Projekt rozpoczął się 2 listopada 2021 r i będzie realizowany do 31 stycznia 2023 roku.

Projekt współfinansowany/finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu TANGO V - Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.