Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

maj 2024

20240514
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Wsparcie studentów w zakresie podniesienia ich kompetencji i umiejętności

Data: 14.05.2024 - 24.06.2024
Wsparcie studentów w zakresie podniesienia ich kompetencji i umiejętności

Opiekunki konkursu CWN:

Aneta Fausek

tel. 12 663 38 07
e‑mail: aneta.fausek@uj.edu.pl

Anna Łokcick

tel. 12 663 38 47

e‑mail: anna.lokcik@uj.edu.pl

Instytucja finansująca:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Przedmiot konkursu:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło nabór na składanie ofert w ramach projektu niekonkurencyjnego realizowanego przez Ministra Nauki, którego obsługę zapewnia Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) pt. „Wsparcie studentów w zakresie podniesienia ich kompetencji i umiejętności” (Działanie 01.05 Umiejętności w szkolnictwie wyższym, Program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027).

Przedmiotem postępowania jest wybór ofert uczelni, które będą realizowały wsparcie dla studentów i studentek w rozwoju ich kompetencji i umiejętności, aktywności naukowej, innowacyjności, kreatywności poprzez umożliwienie im uczestnictwa w międzynarodowych konkursach, zawodach, konferencjach. 

Termin składania wniosków (ofert) do MNiSW upływa 24 czerwca 2024 roku.

Najważniejsze zasady programu:
  • O przyznanie środków finansowych w ramach projektu pt. „Wsparcie studentów w zakresie podniesienia ich kompetencji i umiejętności” może ubiegać się uczelnia, w której studiuje student lub studentka/studenci tworzący zespół, którzy planują zgłosić swój udział w międzynarodowym konkursie, zawodach, konferencji. 
  • W przypadku oferty dotyczącej zespołu studentów lub studentek o charakterze międzyuczelnianym, w ofercie należy wskazać uczelnię odpowiedzialną za jej złożenie i realizację projektu.
  • Wsparcie finansowe może być przeznaczone w szczególności na sfinansowanie przygotowania i uczestnictwa studentów i studentek w międzynarodowych zawodach, konkursach, konferencjach. Środki finansowe mogą być przeznaczone także na zakup materiałów i usług niezbędnych do przygotowań związanych z przedmiotem konkursów, zawodów, konferencji międzynarodowych. Wsparcie to może być również przeznaczone na racjonalne usprawnienia oraz wsparcie osób z grup defaworyzowanych.
  • Udział studentów i studentek w zadaniach realizowanych w projekcie powinien pozwolić na potwierdzenie umiejętności teoretycznych zdobytych podczas zajęć, jak i na poszerzenie umiejętności i/lub kompetencji i/lub kwalifikacji z zakresu wybranej dziedziny naukowej. 
  • W ramach naboru wsparciem może zostać objęty student lub studentka, wskazany/a w ofercie Uczelni, spełniający/a łącznie następujące warunki:
    • jest studentem/studentką studiów I lub II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich uczelni, która składa wniosek. Dopuszcza się realizację ofert przez zespoły międzyuczelniane po wskazaniu uczelni odpowiedzialnej za realizację oferty;
    • posiada udokumentowaną znajomość co najmniej jednego języka obcego na poziomie nie niższym niż B2 (poświadczoną w szczególności oświadczeniem lektora o poziomie znajomości języka obcego przez studenta/studentkę lub certyfikatem potwierdzającym znajomość języka obcego);
    • posiada pozytywną opinię opiekuna merytorycznego lub opiekuna koła naukowego na temat dotychczasowej aktywności naukowej studenta lub studentki. Opinia powinna potwierdzać, że potencjał rozwojowy i dotychczasowe doświadczenie studenta lub studentki dają podstawy sądzić, iż mogą wygrywać konkursy, zawody międzynarodowe o najwyższej randze lub zdobyć wyróżnienia na konferencjach;
    • w przypadku zespołu studentów lub studentek – udział danej osoby w zespole jest niezbędny do osiągnięcia celów projektu
  • Okres realizacji projektu nie może przekroczyć 18 miesięcy oraz wykraczać poza datę 31 grudnia 2025 r.
  • Uczelnia może złożyć więcej niż jedną ofertę w ramach naboru.
  • Wysokość środków finansowych przyznanych na wydatki kwalifikowane w projekcie wynosi 100%. Dopuszcza się możliwość kwalifikowania wydatków w projekcie ponoszonych od dnia ogłoszenia naboru pod warunkiem zawarcia umowy.
  • Uczelnia zobowiązana jest do stosowania stawek i standardów, o których mowa w dokumencie pn.: „Zestawienie standardu i cen rynkowych”.
  • Koszt realizacji jednego projektu nie może przekroczyć:
    • 80 000,00 zł – w przypadku projektu realizowanego przez jednego studenta lub studentkę; 
    • 500 000,00 zł – w przypadku projektu realizowanego przez zespół studentów lub studentek.
  • Katalog kosztów możliwych do poniesienia w projekcie obejmuje w szczególności następujące wydatki związane z celami projektu:
    • koszty niezbędnych zajęć wzbogaconych o elementy praktyczne podnoszące
    • kompetencje, kwalifikacje, umiejętności (np. kursy lub szkolenia lub inne formy wsparcia dopasowane do indywidualnych potrzeb uczestników projektu w powiązaniu z realizacją celu projektu niezbędne do przygotowania studenta lub studentki do udziału w międzynarodowym konkursie, zawodach, konferencji);
    • koszty uczestnictwa w międzynarodowych zawodach, konkursach, konferencjach (np. koszty podróży, zakwaterowania, opłaty za uczestnictwo, ubezpieczenia);
    • koszty przygotowania do udziału w zawodach, konkursach, konferencjach i zachowania trwałości (np. celem przeprowadzenia niezbędnych prób, testów, symulacji urządzeń prezentowanych przez uczestników w konkursach, zawodach, konferencjach);
    • zakup materiałów i usług niezbędnych do przygotowania projektu stanowiącego przedmiot międzynarodowego konkursu, zawodów czy konferencji (wydatki na zakup materiałów nie mogą przekroczyć 15% wartości projektu);
    • koszt opiekuna po stronie polskiej uczelni (np. koszty opiekuna merytorycznego lub osoby odpowiedzialnej za walidację efektów kształcenia;
    • dodatkowe wsparcie obejmujące racjonalne usprawnienia oraz wsparcie osób studiujących z grup defaworyzowanych, np. wydatki niwelujące negatywne skutki defaworyzacji ze względu na miejsce zamieszkania (np. zwrot kosztów podróży, zakwaterowania, wyżywienia w czasie przygotowań w kraju czy też zakup pomocy dydaktycznych niezbędnych w procesie przygotowań, koszty wyjazdu asystenta osoby z niepełnosprawnościami, innych niezbędnych zakupów w związku z wystąpieniem sytuacji losowych).
  • W projekcie nie są przewidziane koszty pośrednie. Możliwe jest tylko ponoszenie kosztów bezpośrednio związanych z celami projektu, zgodnie  z katalogiem kosztów.
  • Podczas realizacji projektu niedozwolone jest podwójne finansowanie wydatków w rozumieniu „Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027”.
Forma składania wniosków:
MNISW wymaga składania wniosków tylko w formie elektronicznej. Wniosek należy przygotować zgodnie z zapisami dokumentacji konkursowej. Zaakceptowany przez władze UJ wniosek (oferta) zostanie przesłany przez CWN do MNISW za pomocą Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej ePUAP. 
 
Do złożonej oferty należy dołączyć:
  • pełnomocnictwo dla osoby upoważnionej do reprezentowania uczelni i podpisania oferty (dokumenty zostaną przygotowane przez w CWN);
  • kosztorys projektu (przygotowany według wzoru MNISW);
  • CV studenta/ów (przygotowany według wzoru MNISW);
  • dokument potwierdzający znajomość przez studenta co najmniej jednego języka obcego na poziomie nie niższym niż B2 (poświadczoną w szczególności oświadczeniem lektora o poziomie znajomości języka obcego przez studenta lub certyfikatem potwierdzającym znajomość języka obcego).
Regulacje wewnętrzne UJ:
Zgodnie z Zarządzeniem Zarządzenie nr 129 z dnia 10 listopada 2022 roku w sprawie: Regulaminu postępowania w zakresie przygotowania i realizacji na Uniwersytecie Jagiellońskim projektów finansowanych ze źródeł zewnętrznych oraz zasad angażowania i wynagradzania personelu projektu osoby zainteresowane udziałem w konkursie (nie dotyczy CM UJ) proszę o przesłanie do opiekuna konkursu w CWN:
  • do dnia 13 czerwca 2024 r.:
    • Formularza zgłoszenia projektu edukacyjnego wypełnionego w systemie elektronicznym Strefa Projektów UJ 
    • roboczej wersji wniosku wraz z kosztorysem (wersja elektroniczna przesłana w postaci PDF na adres opiekuna konkursu w CWN),
  • do dnia 19 czerwca 2024 r. ostatecznej wersji wniosku wraz z wymaganymi załącznikami (wersja elektroniczna przesłana w postaci pliku PDF opatrzonych elektronicznym podpisem kwalifikowanym lub akceptacja mailem lub w formie skanu z podpisami) – wymagane podpisy: kierownik projektu oraz Kierownik jednostki organizacyjnej UJ, w której realizowany będzie projekt (tj. Dziekan, Dyrektor/Kierownik innej jednostki organizacyjnej).
W przypadku dokumentów przesyłanych w formie skanów z podpisami, proszę także o przesłanie do opiekuna konkursu w CWN plików niezawierających podpisy.
 
Ostateczną wersje wniosku proszę zapisać jako plik PDF nadając nazwę wg wzoru: Nazwisko i imię kierownika projektu, nazwa programu, data dokumentu (Kowalski_Jan_MNISW_wsparcie studentów_19-06-2024).
 
Więcej infiormacji: