Kontakt
Tomasz Guzik (pokój 105)
e-mail: tomasz.d.guzik@uj.edu.pl
tel. 12 663 38 52
Zasady udzielania i monitorowania udzielanej przez Uniwersytet pomocy de minimis
- Podmiot ubiegający się o pomoc de minimis zobowiązany jest do przedstawienia jednostce UJ (na formularzu stanowiącym załącznik do zarządzenia nr 11 Rektora UJ z dnia 4 marca 2016 r.) wraz z wnioskiem o udzielenie pomocy następujących dokumentów:
- wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis, jakie otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc oraz w ciągu 2 poprzedzających go lat, albo oświadczenia o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie;
- informacji niezbędnych do udzielenia pomocy de minimis dotyczących w szczególności prowadzonej przez niego działalności gospodarczej oraz wielkości i przeznaczenia pomocy publicznej otrzymanej w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą, na pokrycie których ma być przeznaczona pomoc de minimis.
- Jednostka UJ przy współudziale CWN dokonuje weryfikacji przedstawionych przez wnioskodawcę dokumentów.
- Z podmiotem ubiegającym się o pomoc de minimis spełniającym warunki do jej otrzymania, UJ podpisuje umowę o udzielenie pomocy de minimis oraz przekazuje zaświadczenie o udzielonej pomocy de minimis.
Zasady monitorowania otrzymanej przez Uniwersytet Jagielloński pomocy publicznej, w tym pomocy de minimis
- CWN monitoruje otrzymywaną przez UJ (bez Collegium Medicum) pomoc publiczną, w tym pomoc de minimis, poprzez weryfikację zgodności wyliczenia intensywności pomocy publicznej (na etapie aplikowania przez jednostki Uniwersytetu o środki zewnętrzne) z zasadami dotyczącymi maksymalnych progów tej pomocy określonych w przepisach UE oraz przepisach krajowych.
- Kierownicy jednostek UJ, kierownicy projektów, organy wykonawcze podmiotów zależnych od UJ (np. spółek celowych UJ), a także pracownicy UJ (w związku z uczestnictwem w szkoleniach, studiach podyplomowych itd.), odpowiadają za przekazanie do CWN w terminie 7 dni roboczych od daty otrzymania pomocy de minimis oryginału zaświadczenia o otrzymaniu takiej pomocy.
- CWN udziela informacji na temat otrzymanej przez UJ pomocy de minimis oraz przekazuje na wniosek kierowników jednostek UJ oraz organów wykonawczych podmiotów zależnych od UJ potwierdzone za zgodność z oryginałem kopie zaświadczeń o otrzymanej pomocy de minimis.
pomoc publiczna – należy przez to rozumieć wsparcie udzielane przez jednostki państwowe przedsiębiorstwom (tj. wszystkim podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą, w tym także uczelniom), będące przysporzeniem na ich rzecz korzyści ekonomicznej ze środków publicznych. Korzyścią taką, obok dotacji (finansowej, rzeczowej), może być także ulga podatkowa, kredyt preferencyjny, gwarancja i poręczenie kredytowe, wsparcie kapitałowe, zaniechanie dochodzenia należności, odroczenie terminu zapłaty świadczenia pieniężnego stanowiącego środki publiczne lub rozłożenie go na raty. Pomoc publiczna w ramach projektów finansowanych ze środków zewnętrznych może obejmować: pomoc na subsydiowanie zatrudnienia, pomoc na szkolenia, pomoc na świadczenie usług doradczych dla przedsiębiorstw, pomoc na tymczasowe zatrudnianie wysoko wykwalifikowanego personelu, wsparcie udzielane w różnej formie dla przedsiębiorstw oraz realizowanie na zlecenie kontrahentów badań, których rezultaty mają służyć tym kontrahentom. Pomoc finansowa przekazywana na realizację projektu może stanowić pomoc publiczną, jeżeli wynika to z zasad określonych w danym programie, konkursie lub umowie o finansowanie projektu.
pomoc de minimis – należy przez to rozumieć pomoc, która ze względu na niewielką wartość nie wpływa na wymianę gospodarczą między krajami członkowskimi i/lub nie zaburza konkurencji. Graniczną kwotą pomocy de minimis jest kwota 200 tys. euro przyznana łącznie w ciągu trzech lat. Pomoc de minimis może wystąpić w przypadku realizacji przez Uniwersytet projektów szkoleniowych, doradczych lub ukierunkowanych na rozwój przedsiębiorczości.