Prestiżowy grant ERC przyznany dla naukowca z UJ - dr. hab. Dawid Pinkowicz poprowadzi projekt LUX-INVENTA

Europejska Rada ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC) ogłosiła wyniki konkursu Consolidator Grant 2021. Consolidator Grant to program dla naukowców z pozycją niezależnego naukowca, będącego od 7 do 12 lat po doktoracie, którzy posiadają co najmniej kilka ważnych publikacji napisanych bez udziału promotora, a także wykazują się wyjątkowymi osiągnięciami naukowymi, m.in. publikacjami w znaczących recenzowanych i międzynarodowych czasopismach, wygłoszonymi na zaproszenie prezentacjami na uznanych, międzynarodowych konferencjach, a także otrzymanymi patentami, nagrodami i wyróżnieniami.

Wśród nagrodzonych badaczy w edycji ERC-2021-CoG znalazł się dr hab. Dawid Pinkowicz, prof. UJ z Wydziału Chemii UJ, który uzyskał dofinansowanie w wysokości 1 751 250 euro na realizację projektu pn. Bringing molecular photomagnets to light - achieving magnets through visible light excitation at room temperature (LUX-INVENTA).

Projekt LUX-INVENTA profesora Pinkowicza dotyczyć będzie badań nad otrzymaniem i wykorzystaniem fotomagnesów molekularnych o unikatowych właściwościach.

Światło słoneczne jest najczystszą formą energii, a jego wykorzystanie jest kluczowe z punktu widzenia dalszego rozwoju technologicznego i socjoekonomicznego. Efekt fotomagnetyczny, w którym światło powoduje znaczące zmiany magnetyzacji układu molekularnego, jest potencjalnie jednym ze sposobów wykorzystania energii słonecznej. Efekt fotomagnetyczny umożliwia zapisywanie i odczytywanie informacji magnetycznej za pomocą światła, co stanowi o jego unikatowości oraz potencjalnych zastosowaniach technologicznych. Efekt ten wykazują tzw. fotomagnetyki molekularne, które po raz pierwszy zostały odkryte w 1996 roku. Występuje on jedynie w bardzo niskich temperaturach (tzw. helowych), co skutecznie uniemożliwia jego wykorzystanie.

Celem projektu jest odkrycie fotomagnesów molekularnych, działających w temperaturze pokojowej, oraz zbadanie mechanizmu ich działania. Realizacja projektu doprowadzi do przełomu nad badaniami fotomagnetyków, a także otworzy drogę do badań nad ich zastosowaniem w przedmiotach codziennego użytku.

Serdecznie gratulujemy!

źródło: Wydział CHemii UJ