Wyniki konkursów MAESTRO 12 i SONATA BIS 10

Na stronie NCN zostały ogłoszone wyniki dwunastej edycji konkursu MAESTRO oraz dziesiątej edycji konkursu SONATA BIS. Przyznane granty umożliwią badaczom realizację pionierskich badań podstawowych oraz utworzenie nowych zespołów badawczych.

Jak podaje NCN w rozstrzygniętych właśnie konkursach zostało złożonych 495 wniosków na kwotę ponad 1 mld zł, z czego do finansowania eksperci zakwalifikowali 86 projektów. Współczynnik sukcesu wyniósł ponad 17%. Łączna wartość przyznanych środków w obydwu konkursach wynosi aż 215 523 213 zł.

MAESTRO to konkurs na projekty badawcze dla doświadczonych naukowców, których celem jest realizacja pionierskich badań podstawowych, prowadzących do odkryć naukowych. W konkursie można otrzymać środki na wynagrodzenia dla zespołu badawczego, w tym również stypendia dla studentów lub doktorantów, zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej oraz pokrycie innych kosztów związanych z wydatkami niezbędnymi do realizacji projektu. Kierownikiem projektu może zostać osoba, która publikowała swoje dotychczasowe prace w uznanych czasopismach naukowych, kierowała innymi badaniami finansowanymi na drodze konkursowej, a także aktywnie uczestniczyła w życiu środowiska naukowego. Projekty mogą trwać 36, 48 albo 60 miesięcy. Na podstawie oceny ekspertów NCN w dwunastej edycji konkursu MAESTRO finansowanie w kwocie niemal 37 mln zł otrzyma 10 z 68 nadesłanych wniosków.

Z Uniwersytetu Jagiellońskiego nagrodzony został wniosek dr hab. Przemysława Bąbla z Wydziału Filozoficznego. Projekt pt. "Od(uczenie) się bólu przez konsekwencje. Tworzenie uczeniowej teorii działania placebo" otrzyma dofinansowanie w kwocie 3 614 414 zł. Badania potrwają 60 miesięcy.

SONATA BIS to konkurs na projekty badawcze, których celem jest powołanie nowego zespołu badawczego, prowadzącego badania naukowe o charakterze podstawowym, w którym poza kierownikiem projektu nie może być osób posiadających tytuł naukowy lub uprawnień równorzędnych. Kierownikiem projektu może być badacz, który uzyskał stopień naukowy doktora w okresie od 5 do 12 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem. Projekty mogą trwać 36, 48 albo 60 miesięcy. W rozstrzygniętej właśnie dziesiątej edycji konkursu SONATA BIS finansowanie o łącznej wartości niemal 179 mln zł otrzyma 76 z 427 złożonych wniosków.

W ramach tego konkursu z Uniwersytetu Jagiellońskiego finansowanie zostało przyznane 11 projektom, z czego 4 projekty będą prowadzone w konsorcjach (UJ będzie liderem dwóch projektach), pozostałe projekty będą prowadzone samodzielnie. Łączna kwota przyznana dla naukowców z UJ to ponad 20 mln złotych.

1. Wydział Historyczny

• dr hab. Michał Wiktor Marciak, Podróż i mobilność w hellenistycznej i wczesnorzymskiej Palestynie, przyznane środki 2 366 572 zł,
  • dr Anna Szołucha, Technologie kosmiczne, surowce i społeczności "multiplanetarne": Eksploracja kosmosu i wyobrażenia życia w klimatycznie zmieniającym się świecie, przyznane środki 2 903 370​ zł.

2. Wydział Filozoficzny

• dr hab. Magdalena Senderecka, Wielowymiarowość niezdecydowania i jego wpływ na kontrolę poznawczą: Podejście neurofizjologiczne, przyznane środki 2 224 228​ zł.

3. Małopolskie Centrum Biotechnologii,

• dr Rafał MostowyZastosowanie genomiki epidemiologicznej oraz mikrobiologii doświadczalnej do badania ewolucji zakresu gospodarzy u bakteriofagówprzyznane środki dla UJ 1 890 699  zł, UJ jako lider konsorcjum,
  • dr hab. inż. Paweł Piotr ŁabajRozszerzona charakteryzacja mikrobiomu z wykorzystaniem synergii wewnętrznych społeczności mikrobiomowej dla lepszego zrozumienia Ekspozomu, przyznane środki dla UJ 1 818 062 zł, UJ jako lider konsorcjum,
  • dr Neli Metodieva Kachamakova-TrojanowskaMolekularne podłoże powikłań mikronaczyniowych u pacjentów cierpiących na cukrzycę HNF1A-MODY: indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste jako narzędzie do modelowania choroby, przyznane środki 2 851 244 zł.

4. Wydział Chemii

• dr Joanna Izabela LochBadania strukturalne i funkcjonalne zmodyfikowanych oraz chimerycznych asparaginaz typu roślinnego jako nowych leków przeciwbiałaczkowych, przyznane środki 1 998 776 zł,
  • dr Karol Wolski, Witamina B2 jako skuteczny inicjator, fotoaktywator i zmiatacz tlenu w ekonomicznej i uproszczonej syntezie zaawansowanych materiałów polimerowych technikami ATRP, przyznana kwota dla UJ 533 140 zł (UJ jako członek konsorcjum).

5. Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej

• dr hab. Marek Maria Rams, Kwantowe sieci tensorowe: Od szkieł spinowych do kwantowego transportu, przyznana kwota 1 628 098 zł,
  • dr Elena Perez del Rio, Drzwi do Świata Lustrzanego - poszukiwanie cząstek ciemnej materii przy użyciu nowoczesnego detektora J-PET, przyznana kwota 1 703 482 zł.

6. Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii

• dr hab. Joanna Kozieł, Heterogeniczność neutrofili zależna od proteaz serynowych, przyznane środki dla UJ 358 800 zł (UJ jako członek konsorcjum).

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom!

Pełna lista rankingowa

Logo komisji Europejskiej

Lista FAQ dotyczących udziału Wielkiej Brytanii w Horyzoncie Europa

Materiały szkoleniowe - SONATINA 5