maj 2020

Instytucja finansująca:

Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki

Cele:

Celem Funduszu jest wspieranie współpracy krajów z Grupy Wyszehradzkiej, czyli Czech, Węgier, Polski i Słowacji oraz Ukrainy i integracja tych państw z Unią Europejską, z położeniem nacisku na cztery aspekty: innowacyjność, wymiar regionalny, młodzież, zrównoważony rozwój.

Opiekun konkursu w CAWP:

Projekty badawcze:
Patrycja Bień,
tel. 12 663 30 01,
e‑mail:patrycja.bien@uj.edu.pl

Projekty edukacyjne:
Agata Pik
e‑mail: agata.pik@uj.edu.pl

Obszary wsparcia

Projekty muszą wpisywać się w jeden z siedmiu obszarów:

1. Kultura i wspólna tożsamość (Culture and Common Identity)
  2. Edukacja i budowanie potencjału (Education and Capacity Building)
  3. Innowacje, badania i rozwój, przedsiębiorczość (Innovation, R&D, Entrepreneurship)
  4. Wartości demokratyczne i media (Democratic Values and the Media)
  5. Polityka publiczna i partnerstwo instytucjonalne (Public Policy and Institutional Partnership)
  6. Rozwój regionalny, środowisko i turystyka (Regional Development, Environment and Tourism)
  7. Rozwój społeczny (Social Development)

Dofinansowanie dla projektów można uzyskać w ramach trzech programów grantowych:

1. Visegrad Grants – projekt należy złożyć w konsorcjum co najmniej trzech organizacji pochodzących z Grupy Wyszehradzkiej.
  2. Visegrad+ Grants - projekt należy złożyć w konsorcjum co najmniej czterech organizacji w tym trzy z nich muszą pochodzić z różnych krajów Grupy Wyszehradzkiej i przynajmniej jedna z krajów Bałkanów Zachodnich lub Partnerstwa Wschodniego.
  3. Strategic Grants – projekt należy złożyć w konsorcjum co najmniej czterech organizacji pochodzących z krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4) z uwzględnieniem jednego z rocznych priorytetów strategicznych Grupy Wyszehradzkiej:
  • Sustainability of ideals from 1989
  • 15+ Years of the V4 in the EU
  • New impetus to the Eastern Partnership and EU enlargement (Western Balkans)

Czas trwania projektów:

Całkowity okres trwania projektu (Visegrad Grants oraz Visegrad+ Grants) powinien wynosić maksymalnie 18 miesięcy, a w odniesieniu do Grantów Strategicznych (Strategic Grants) projekt może trwać od minimum 12 do maksymalnie 36 miesięcy.

Kto może ubiegać się o finansowanie:
Do konkursu może przystąpić każdy podmiot prawny (z wyłączeniem instytucji administracji państwowej oraz osób fizycznych) z każdego państwa świata pod warunkiem realizacji danego projektu z udziałem podmiotów z co najmniej trzech państw (V3) z Grupy Wyszehradzkiej (V4). Wyjątek stanowią projekty we współpracy transgranicznej, które mogą być realizowane z jednym partnerem (V1) z państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) Zasady finansowania: Wsparcie ze strony Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego przeznaczone jest przede wszystkim na pokrycie kosztów udziału w projektach uczestników z państw Grupy Wyszehradzkiej. Dofinansowanie może pokryć 100% budżetu projektu. Koszty pośrednie nie mogą stanowić więcej niż 15% kosztów projektu.

Nabór wniosków trwa do 1 czerwca 2020 r. do godz. 23:59

Konkurs jest cykliczny i odbywa się w edycjach 3 razy do roku. Kolejny nabór w konkursie planowany
jest na 1 października 2020 r.

Jednostki UJ (np. Wydziały) podejmują decyzję co do zakresu przedmiotowego wniosku z zastrzeżeniem, że w konkursie Visegrad/Visegrad+/Strategic Grants możliwe jest złożenie jako Lider tylko 1 wniosku przez każdą Jednostkę UJ, przy założeniu że Jednostka UJ nie realizuje obecnie żadnego projektu w ramach Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Powyższe ograniczenie nie obowiązuje w przypadku składania wniosków jako Partner. Sposób składania wniosków:

Wnioski należy składać w formie elektronicznej poprzez system teleinformatyczny My Visegrad

Więcej informacji:

Komunikat Rektora