Znamy wyniki konkursu GRIEG na polsko-norweskie projekty badawcze

Cztery projekty dla Uniwersytetu Jagiellońskiego w tym dwie koordynacje

NCN ogłosiło wyniki współfinansowanego z funduszy norweskich konkurs GRIEG.

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego pracujący w polsko-norweskich zespołach otrzymają ponad 7,5 mln zł na badania podstawowe.

Zwycięskie projekty to:

1. Aktywizm i jego kulturowe i moralne podstawy: alternatywne obywatelstwo i rola kobiet w Kurdystanie i diasporze
Koordynator: Uniwersytet Jagielloński, Wydział Filologiczny, dr Joanna Bocheńska

• University of Oslo, Centre for Gender Research;
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie;
  • Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie;
  • Fafo, Institute for Labour and Social Research

2. Od apatii do przemocowego ekstremizmu: Motywacyjne podstawy zaangażowania politycznego
Koordynator: Uniwersytet Jagielloński, Wydział Filozoficzny, dr Katarzyna Jaśko
Partner: University of Oslo

3. Ekologia zbiorników słodkowodnych w kontekście wpływu działalności człowieka i regionu geograficznego - DNA środowiskowe i nie tylko

Koordynator: Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk

• Uniwersytet Jagielloński,
  • Uniwersytet Łódzki, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska;
  • Norwegian Institute for Nature Research;
  • Norwegian Veterinary Institute

4. Badanie produkcji powabu w zderzeniach ciężkich jonów

Koordynator: Uniwersytet Śląski w Katowicach, dr hab. Seweryn Cezary Kowalski

• University of Bergen;
  • Western Norway University of Applied Sciences;
  • Uniwersytet Jagielloński, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej;
  • Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach;
  • Uniwersytet Wrocławski, Wydział Fizyki i Astronomii;
  • Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki;
  • Uniwersytet Warszawski, Wydział Fizyki;
  • Narodowe Centrum Badań Jądrowych;
  • Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk;
  • Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie; Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji;
  • University of Oslo

GRIEG to konkurs na projekty badawcze realizowane wspólnie przez zespoły badawcze z Polski i Norwegii. Zespoły muszą składać się z co najmniej jednego partnera polskiego, pełniącego rolę lidera partnerstwa, oraz co najmniej jednego partnera norweskiego. Kierownikiem projektu realizowanego w konkursie GRIEG może być naukowiec posiadający przynajmniej stopień naukowy doktora, zatrudniony w polskiej instytucji badawczej, zaś liderem norweskiej części zespołu badawczego musi być organizacja badawcza. W skład partnerstwa mogą wchodzić instytucje badawcze, przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe. Projekty, które będą realizowane w konkursie GRIEG, mogą trwać 24 lub 36 miesięcy.

GRIEG jest jednym z trzech konkursów finansowanych w ramach III edycji Funduszy norweskich i EOG na lata 2014-2021 w ramach programu „Badania”, w którym NCN pełni rolę operatora odpowiedzialnego za badania podstawowe. Program „Badania” z alokacją ponad 129 mln euro ma na celu wspieranie polskiej nauki oraz zintensyfikowanie współpracy pomiędzy nauką, biznesem i społeczeństwem. 40% środków jest przeznaczone na wspieranie badań podstawowych.

NAWA Polsko-NIemiecka

Zmiana terminu w konkursie NAWA Polska-Niemcy

Konkurs o stypendia MNiSW dla młodych, wybitnych naukowców rozstrzygnięty

Naukowiec z UJ laureatem prestiżowego grantu