Uniwersytet Jagielloński będzie koordynatorem dwóch projektów w ramach programu H2020 Twinning

Horyzont 2020 to największy w historii Unii Europejskiej program finansowania badań naukowych i innowacji.

W ostatniej edycji Uniwersytet Jagielloński otrzymał dowinansowanie na dwa projekty w ramach konkursu Twinning.

Projekt HES-GEO

Wydziale Geografii i Geologii, Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej

Projekt ten realizowany będzie w ramach konsorcjum, w którym oprócz Uniwersytetu Jagiellońskiego jako koordynatora uczestniczyć będą eksperci z Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie, Katolickiego Uniwersytetu Lowańskiego oraz Uniwersytetu w Salzburgu. Trzyletni projekt rozpocznie się 1 stycznia 2021. Jego celem będzie zwiększenie potencjału badawczego i stymulowanie doskonałości naukowej w Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ w badaniu systemów człowiek-środowisko (HES) wraz z różnorodnością obszarów miejsko-wiejskich gradientów marginalnych w różnych skalach przestrzennych i czasowych. W projekcie HES-GEO przeprowadzone zostaną działania mające na celu podniesienie umiejętności młodych naukowców w przygotowywaniu wybitnych propozycji badawczych składanych do europejskich programów naukowych.
Na realizację projektu przeznaczona będzie kwota 898250,00 euro.

Projekt Sylinda

Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS

Liderem przedsięwzięcia będzie SOLARIS, partnerami zaś synchrotron ALBA (Hiszpania) oraz dwie uczelnie: Hochschule Niederrhein i Uniwersytet w Bonn. Działania, które zostaną podjęte przez konsorcjum, mają zachęcić przemysł do korzystania z infrastruktury badawczej SOLARIS, zwiększyć możliwości, jakie oferuje ona naukowcom oraz poszerzyć grono użytkowników ośrodka.

Jednym z głównych zadań w projekcie będzie wsparcie budowy linii badawczej powstającej w SOLARIS we współpracy z Hochschule Niederrhein. Linia będzie wykorzystywana do prowadzenia pomiarów metodą spektroskopii absorpcyjnej promieniowania rentgenowskiego (X-ray absorption spectroscopy). Dzięki projektowi SYLINDA stanie się unikalną infrastrukturą badawczą, umożliwiającą między innymi badania materiałów zawierających  pierwiastki o niskiej liczbie atomowej (od sodu do chloru). Pierwiastki te odgrywają ważne role w przebiegu procesów biologicznych (fosfor, siarka). Inne są wykorzystywane przez przemysł, jak na przykład krzem (do produkcji farb i klejów oraz jako składnik wyrobów gumowych czy farmaceutyków). Obecnie badanie tych pierwiastków (w szczególności krzemu i fosforu) nie jest możliwe w żadnym ośrodku synchrotronowym w Europie.

Projekt „Sylinda” ruszy latem tego roku i potrwa trzy lata.
Na realizację całego projektu przeznaczona będzie kwota 899 058,75 euro.

Więcej informacji o projekcie na stronie Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS

NAWA Polsko-NIemiecka

Zmiana terminu w konkursie NAWA Polska-Niemcy

Konkurs o stypendia MNiSW dla młodych, wybitnych naukowców rozstrzygnięty