Nowa szklarnia w Ogrodzie Botanicznym UJ gotowa

Zakończyła się realizacja projektu Przebudowa i rozbudowa szklarni nr 5 i zimownika stanowiącej część kompleksu szklarni „Victoria” w Ogrodzie Botanicznym UJ.

To niezwykle ważne dla Ogrodu Botanicznego UJ przedsięwzięcie realizowane było w latach 2017-2019. Prace modernizacyjne związane był z budową szklarni nr 5 oraz zimownika w kompleksie szklarniowym Victoria. Nowa szklarnia zastąpiła starą konstrukcję, której rozbiórkę rozpoczęto w sierpniu w 2018 roku. W nowo wybudowanej szklarni rośnie mierzący 14 metrów wysokości daktylowiec kanaryjski, zasadzony w połowie XIX wieku. Najprawdopodobniej jest to najstarszy okaz tego gatunku rosnący pod szkłem w środkowej części Europy. Z tego względu podlega on ochronie jako pomnik przyrody.

Koszt przebudowy wyniósł ponad 9 mln zł. Dodatkowo inwestycja współfinansowana była ze środków własnych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020

Więcej informacji dostępnych na stronie Ogrodu Botanicznego UJ: https://ogrod.uj.edu.pl/aktualnosci/-/journal_content/56_INSTANCE_3NvLi1BQuAi7/9371677/144058364

Konkurs START 2024 rozstrzygnięty