styczeń 2019

Nowy konkurs sieci JPND w obszarze chorób neurozwyrodnieniowych [zakończony]

Data: 10.01.2019 - 12.03.2019
Nowy konkurs sieci JPND w obszarze chorób neurozwyrodnieniowych [zakończony]

NCN zaprasza do składania wniosków

Instytucja ogłaszająca:

Narodowe Centrum Nauki

Przedmiot konkursu:

Choroby neurozwyrodnieniowe to choroby o charakterze wyniszczającym, nadal w dużej mierze nieuleczalne. Charakteryzują się one dużym zróżnicowaniem w zakresie przyczyn powstawania, mechanizmów oraz objawów klinicznych. Zróżnicowanie to stanowi poważną przeszkodę w poszukiwaniu nowych działań medycznych np. leczenia lub zoptymalizowanego podejścia do opieki. Stąd też leczenie jednej ścieżki choroby może okazać się nieprzydatne dla wszystkich pacjentów mających odpowiednie objawy chorobowe. Dlatego też zrozumienie tego zróżnicowania jest jednym z największych wyzwań, z jakimi należy się zmierzyć w leczeniu chorób neurozwyrodnieniowych.

Opiekun konkursu w CAWP:

Agnieszka Kołodziejska-Skrobek
tel. 12 663 30 23,
e‑mail: agnieszka.kolodziejska-skrobek@uj.edu.pl

Tematyka konkursu obejmuje następujące choroby:

• chorobę Alzheimera oraz inne demencje,
  • chorobę Parkinsona oraz związane z nią dolegliwości,
  • choroby prionowe,
  • stwardnienie zanikowe boczne,
  • chorobę Huntingtona,
  • ataksję rdzeniowo-móżdżkową,
  • rdzeniowy zanik mięśni.

Sieć JPND postanowiła tym razem skupić się na medycynie precyzyjnej, która ma na celu dokładne określenie elementów odpowiedzialnych za patologię w danym przypadku i w określonym momencie choroby. Jest to nowe podejście stosowane w profilaktyce, diagnostyce i leczeniu chorób, w którym uwzględniona została indywidualna zmienność w obrębie genów, cech biologicznych/molekularnych, jak również czynniki takie jak środowisko i styl życia.

W związku z tym konkurs dotyczy medycyny precyzyjnej w następujących obszarach badawczych:

• diagnostyce (np. biomarkery, dane z obrazowania, koncepcje typu „-omika”, analiza dużych zbiorów danych),
  • profilaktyce (np. biomarkery do analizy nowatorskich sposobów leczenia i interwencji, choroby współistniejące, technologie cyfrowe, stratyfikacja w obrębie badań prospektywnych i badań klinicznych),
  • opiece (np. poprawa systemów opieki zdrowotnej i społecznej, profilowanie molekularne, obrazowanie, dane na temat stylu życia).

Sposób składania wniosków:

Konkurs składa się z dwóch etapów. W pierwszym etapie należy złożyć wniosek wstępny, tzw. pre-proposal. Następnie, najlepsze zespoły badawcze zostaną zaproszone do złożenia wniosków pełnych, tzw. full proposals.

Termin składania wniosków:

Termin składania pre-proposals: 12 marca 2019 r., godz. 15.00 czasu lokalnego

Regulacje wewnętrzne UJ:

Prosimy o złożenie w CAWP UJ:

• do dnia 26 lutego 2019 r. formularza zgłoszenia projektu badawczego (WINDOWS, MAC, LINUX);
  • do dnia 4 marca 2019 r. roboczej wersji wniosku.

Więcej informacji:

NCN