Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wymiana bilateralna naukowców pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Słowacką

Wymiana bilateralna naukowców pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Słowacką

NAWA ogłosiła wyniki konkursu

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej rozstrzygnęła konkurs na wymianę bilateralną pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Słowacji. W ramach programu sfinansowanych zostanie 17 spośród 89 zgłoszonych projektów z całej Polski.

Wśród laureatów znalazł się również projekt z Uniwersytetu Jagiellońskiego, którego koordynatorem ze strony polskiej jest prof. dr hab. Katarzyna Turnau z Wydziału Biologii. Partnerem w projekcie został Institute of Botany of Slovak, Academy of Sciences. Projekt pt. Interakcje roślin z mikroorganizmami w odpowiedzi na obecność potencjalnie toksycznych metali, metaloidów i krzemu (Si) otrzyma finansowanie w wysokości 20 000 zł.

W ramach współpracy przeprowadzone zostaną obserwacje dotyczące interakcji grzybów endofitycznych z roślinami w warunkach obecności metali potencjalnie toksycznych. Przeanalizowany zostanie wpływ krzemu na zdolność utrzymania homeostazy przez rośliny w warunkach stresu abiotycznego. Zastosowanie krzemu modyfikuje jakościowo bariery transportu metali potencjalnie toksycznych (zarówno tych, które jako pierwiastki śladowe są konieczne dla funkcjonowania roślin jak i tych, które są zbędne). Hipotetycznie taka sytuacja może negatywnie oddziaływać na kolonizację rośliny przez grzyby endofityczne, które wnikając do wnętrza rośliny chronią gospodarza przed infekcjami pasożytniczymi, modyfikują aktywność fizjologiczną roślin poprzez wpływ na procesy fotosyntezy oraz dostęp do nutrientów obecnych w formie trudno dostępnej dla rośliny rozwijającej się samodzielnie.

Analizie poddany zostanie proces kolonizacji roślin przez endofity w obecności metali toksycznych i Si w uprawach hydroponicznych i glebowych. Sam proces kolonizacji przez endofity nadal nie jest dobrze poznany. Dotychczasowe badania opierają się na badaniach w oparciu o barwienia w wysokiej temperaturze co utrudnia dokładne poznanie zachodzących procesów (zmiany budowy tkanek roślinnych). W trakcie kolonizacji często następuje zmiana sposobu wzrostu grzybni z formy strzępkowej w drożdżoidalną. Grupa polska oferuje znajomość dotychczasowych informacji i metod badawczych związanych z interakcjami roślin z endofitami. W ramach współpracy z grupą z Wiednia (TRINUM PERFECTUM) opracowywane są obecnie markery fluorescencyjne (GFP) grzybów endofitycznych umożliwiające bezpośrednie śledzenie procesu kolonizacji w obrębie tkanek roślinnych. Grupa ze Słowacji posiada ekspercką wiedzę dotyczącą zmian morfologii tkanek roślinnych w obecności Si i metali ciężkich.

Obie grupy posiadają dostęp do uzupełniającej się aparatury i wiedzy. Połączenie wysiłków z obu stron gwarantuje znaczne uzupełnienie wiedzy w zakresie interakcji roślin z mikroorganizmami. W dobie wzmożonych starań w kierunku zastąpienia intensywnego nawożenia i chemizacji rolnictwa przez zastosowanie metod biologicznego wspierania upraw, podejmowane badania mają duże znaczenie.

Okres realizacji projektu: 1.01.2019 - 30.12.2020

Więcej informacji:

NAWA

Lista rankingowa

Polecamy również
Konkurs START 2024 rozstrzygnięty

Konkurs START 2024 rozstrzygnięty

Spotkania informacyjne OPUS 27 i PRELUDIUM 23

Spotkania informacyjne OPUS 27 i PRELUDIUM 23

Pismo Dyrektora NCN w sprawie wysokości stypendiów doktoranckich

Pismo Dyrektora NCN w sprawie wysokości stypendiów doktoranckich

Raporty okresowe NCN i MNiSW za rok 2023

Raporty okresowe NCN i MNiSW za rok 2023