grudzień 2018

Solar-Driven Chemistry [zakończony]

Data: 14.12.2018 - 13.02.2019
Solar-Driven Chemistry [zakończony]

Nowy konkurs na międzynarodowe projekty badawcze z zakresu procesów fotochemiczych w świetle słonecznym

Instytucja ogłaszająca:

Narodowe Centrum Nauki

Opiekun konkursu w CAWP:

Agnieszka Kołodziejska-Skrobek,
tel. 12 663 30 23,
e‑mail: agnieszka.kolodziejska-skrobek@uj.edu.pl

Przedmiot konkursu:

Problematyka programu dotyczy zagadnień związanych z transformacją małych cząstek (np. wody, dwutlenku węgla, azotu) w bardziej skomplikowane układy pod wpływem światła słonecznego.

Program obejmuje następujące zagadnienia:

• Materiały do konwersji i zbierania światła, katalizatory, materiały membranowe, materiały elektrodowe  itp.,
  • Zagadnienia materiałowe  (np. stabilność fotochemiczna materiałów wykorzystywanych w procesach fotochemicznych),
  • Mechanizmy procesów fotokatalitycznych z udziałem małych cząstek chemicznych i inżynieria tych procesów,
  • Fotokataliza i fotoelektrochemia heterogeniczna,
  • Fotokatalityczy rozkład wody,
  • Fotochemiczna i fotoelektrochemiczna redukcja CO2.

Do konkursu mogą przystępować konsorcja złożone z przynajmniej dwóch zespołów badawczych pochodzących z co najmniej dwóch krajów biorących udział w konkursie: Finlandia, Francja, Niemcy, Polska, Szwajcaria.

Sposób składania wniosków:

Konkurs składa się z dwóch etapów. W pierwszym etapie należy złożyć wniosek wstępny, tzw. pre-proposal. W czerwcu 2019 r. najlepsze zespoły badawcze zostaną zaproszone do złożenia wniosków pełnych, tzw. full proposals.

Nabór wniosków odbywa się poprzez system „elan” niemieckiej agencji Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG).

Termin składania wniosków:

Termin składania pre-proposals: 13 lutego 2019r.; godz. 23.59 czasu lokalnego

Dodatkowe informacje dla wnioskodawców z Polski:

1. Prosimy o zapoznanie się z informacjami o zasadach uczestnictwa i kosztach kwalifikowalnych obowiązujących wnioskodawców z Polski, zawartymi w uchwale Rady NCN nr 89/2018 z dnia 11 października 2018r. dotyczącej udziału polskich zespołów w wielostronnych konkursach międzynarodowych (UNISONO).
  2. Polscy wnioskodawcy składają wniosek krajowy o finansowanie projektu w systemie ZSUN/OSF w terminie do 7 dni od złożenia wniosku pełnego (tzw. full proposal). Wniosek będzie zawierał kosztorys, który należy wypełnić zgodnie z informacjami o kosztach kwalifikowalnych obowiązujących wnioskodawców z Polski, zawartymi w załączniku do uchwały Rady NCN dotyczącej konkursów międzynarodowych (UNISONO).
  3. Jeżeli polskim wnioskodawcą jest grupa podmiotów, z wnioskiem krajowym występuje lider wskazany w porozumieniu grupy podmiotów o współpracy na rzecz realizacji projektu badawczego, którego dotyczy wniosek. Liderem grupy podmiotów jest podmiot zatrudniający kierownika projektu. Każdy z podmiotów wchodzących w skład grupy podmiotów dysponuje osobnym budżetem, lecz limit środków na wynagrodzenia stosuje się do całej grupy łącznie. Zgodnie z uchwałą UNISONO grupy podmiotów dysponują wyższym limitem środków na wynagrodzenia dodatkowe.
  4. Czas trwania polskiej części projektu to 24 miesiące lub 36 miesięcy.
  5. W konkursie obowiązuje kurs euro z dnia 5 lipca 2018 r.: 1 EUR= 4,3833 PLN.

Więcej informacji:

Narodowe Centrum Nauki