Nabór do zespołów badawczych oceniających czasopisma!

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego powoła 44 zespoły doradcze

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego otworzyło nabór do zespołów, które będą zajmować się oceną czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych.

Podstawowym zadaniem zespołów będzie:

• wybór dwóch wskaźników bibliometrycznych, najbardziej adekwatnych do oceny wpływu czasopism związanych z daną dyscypliną (spośród wskazanych w  rozporządzeniu w sprawie sporządzania wykazów),
  • przedstawianie uzasadnionych propozycji zmian w punktacji czasopism wynikającej z zastosowania wybranych wskaźników bibliometrycznych.

Zespoły zajmujące się dyscyplinami w dziedzinach nauk humanistycznych, społecznych i teologicznych:

• będą mogły zgłosić propozycję ujęcia w wykazie zagranicznego czasopisma naukowego umieszczonego w bazie ERIH+, posiadającego międzynarodową renomę, szczególnie istotnego dla rozwoju danej dyscypliny naukowej.

Zespoły dla dyscyplin takich jak informatyka oraz informatyka techniczna i telekomunikacja:

• będą dodatkowo przeprowadzały ocenę recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych uwzględnionych w bazie The Computing Research and Education Association of Australasia (CORE).

Kryteria wyboru członków:

Kluczowym kryterium doboru członków zespołów doradczych będą indywidualne osiągnięcia naukowe kandydatów. Potwierdzeniem tych osiągnięć mogą być w szczególności:

• funkcja kierownika projektu badawczego finansowanego w ramach programów Unii Europejskiej,
  • kierowanie projektem finansowanym w ramach konkursu NCN „Maestro”,
  • nagroda Narodowego Centrum Nauki,
  • nagroda Fundacji na rzecz Nauki Polskiej,
  • nagrody ministra za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej,
  • nagrody Prezesa Rady Ministrów za osiągnięcia w zakresie działalności naukowej,
  • wyróżniający się w danym środowisku naukowym dorobek publikacyjny, w tym autorstwo artykułów naukowych w najbardziej prestiżowych czasopismach lub monografii naukowych postrzeganych przez dane środowisko naukowe jako wybitne

Z uwagi na zakres zadań, pożądana będzie również znajomość zagadnień związanych z bibliometrią i funkcjonowaniem międzynarodowych baz czasopism.

Zgłoszenia:

Zgłoszenia kandydatów (osobiste lub przez podmioty systemu szkolnictwa wyższego i nauki, Komitet Polityki Naukowej, Fundację na rzecz Nauki Polskiej, Radę Narodowego Centrum Nauki) należy przesyłać na dołączonym do komunikatu formularzu w terminie do 16 listopada 2018 r. na adres: czasopisma-zespoly@nauka.gov.pl.

Zgłoszenie  powinno zawierać:

• dane osobowe kandydata: imię, nazwisko, adres do korespondencji elektronicznej, numer telefonu kontaktowego, miejsce zatrudnienia, ewentualnie: zajmowane stanowisko i pełnione funkcje;
  • wskazanie reprezentowanej przez kandydata dyscypliny naukowej (dyscyplin), według załącznika do rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 20 września 2018 r. w sprawie dziedzin nauki i dyscyplin naukowych oraz dyscyplin artystycznych (Dz. U. poz. 1818);
  • pięć najważniejszych osiągnięć naukowych kandydata potwierdzających jego autorytet naukowy w danym środowisku naukowym;
  • Informację o znajomości zagadnień związanych z bibliometrią i funkcjonowaniem międzynarodowych baz czasopism.

Dokumenty:

Więcej informacji: