Narodowe Centrum Nauki upraszcza wymogi w programie Polonez Bis dla uchodźców z Ukrainy

Specjalne ułatwienia dla badaczy uciekających przed rosyjską agresją w programie Polonez Bis przygotowało Narodowe Centrum Nauki (NCN). Dotyczą one m.in. uproszczenia wymogów formalnych oraz kryteriów mobilności.

Polonez Bis to program NCN, który wspiera naukowców, których życie, wolność lub kariera naukowa są zagrożone, a także tych, którzy są zmuszeni do ucieczki lub zostali przesiedleni z powodu takich zagrożeń. Dlatego rada NCN wprowadziła specjalne ułatwienia w konkursie Polonez Bis 2 dla tych wnioskodawców, którzy musieli opuścić Ukrainę w wyniku rosyjskiej inwazji i przybyli do Polski 24 lutego 2022 roku lub później.

"Program Polonez Bis wprowadził specjalne ułatwienia dla badaczy i badaczek uciekających przed rosyjską agresją. Dotyczą one uproszczenia wymogów formalnych oraz kryteriów mobilności, a także częściowego zniesienia zakazu wcześniejszego zatrudnienia w jednostce przyjmującej w Polsce" - czytamy w komunikacie NCN.

Sprecyzowano, że osoby, które uciekając przed wojną nie zabrały wymaganych dokumentów poświadczających posiadanie stopnia doktora lub co najmniej 4 lat doświadczenia badawczego w pełnym wymiarze czasu pracy, mogą zamiast nich załączyć do wniosku listy polecające od innych naukowców.

Uchodźcom z Ukrainy do dopuszczalnego okresu 12 miesięcy pobytu w Polsce w czasie 3 lat przed ogłoszeniem naboru, nie wlicza się okresu pobytu w Polsce rozpoczynającego się 24 lutego 2022 r. lub później. Okres ten można natomiast wliczyć do przerw w karierze - to kolejne ułatwienie, które wprowadziło NCN.

Poza tym badacze, którzy 24 lutego 2022 r. lub później znaleźli zatrudnienie w polskich jednostkach, mogą wnioskować o realizację projektu Polonez Bis 2 w tych jednostkach przyjmujących.

Szczegółowe informacje na temat programu znajdują się na stronie

żródło: PAP - Nauka w Polsce