Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Beamline for Tomography at SESAME

Beamline for Tomography at SESAME

SOLARIS w konsorcjum buduje linię tomograficzną w synchrotronie SESAME

W ramach programu Horyzont 2020 został uruchomiony projekt, którego celem jest zaprojektowanie, skonstruowanie i uruchomienie w synchrotronie SESAME w Jordanii linii wykorzystującej twarde promieniowanie rentgenowskie do wykonywania tomografii komputerowej (X-ray full-field tomography).

W projekt zaangażowanych jest dziewięć partnerskich instytucji: europejski synchrotron ESRF (Francja),  infrastruktury badawcze z Bliskiego Wschodu (SESAME i Instytut Cypryjski) oraz europejskie ośrodki promieniowania synchrotronowego: ALBA-CELLS (Hiszpania), DESY (Niemcy), ESRF (Francja), Elettra (Włochy), INFN (Włochy), PSI (Szwajcaria), SESAME (Jordania) i SOLARIS (Polska).

Przez rozwój naukowy i wymianę doświadczeń przy budowie linii tomograficznej oraz dzięki działaniom wzmacniającym środowisko naukowe, partnerzy wspierać będą potrzeby synchrotronu ośrodka SESAME w zakresie rozwoju badań i stosowanej w nich technologii. BEATS powstały w ramach projektu OPEN SESAME zajmie się kwestią zrównoważonego działania poprzez przygotowanie scenariusza średnio- i długoterminowego finansowania dla linii tomograficznej i infrastruktury.

Powołanie projektu BEATS stanowi nowy krok na drodze rozpoczęcia badań w pierwszym laboratorium na Bliskim Wschodzie. Synchrotron SESAME zainicjował swoją działalność pod auspicjami UNESCO. W 2004 roku stał się niezależną, międzyrządową organizacją. Członkami SESAME są Cypr, Egipt, Iran, Izrael, Jordania, Pakistan i Turcja. Misją ośrodka jest zapewnienie w regionie światowej klasy infrastruktury badawczej oraz rozwój międzynarodowej współpracy naukowej. W styczniu 2017 roku w SESAME została uruchomiona pierwsza linia badawcza.

Obecnie w SESAME działają dwie linie (XAFS/XRF i IR). Kolejna (materiałoznawcza) jest w trakcie instalacji, a komponenty dla czwartej, krystalograficznej są w trakcie zamawiania. BEATS będzie zaangażowany w budowę i naukowo-techniczne wsparcie piątej linii, dedykowanej tomografii. Obecnie szczególnie zainteresowani są nią badacze z obszaru dziedzictwa kulturowego oraz archeologii. Skorzystają z niej również naukowcy z takich dziedzin jak nauki o środowisku i materiałoznawstwo, także w zakresie badań związanych z potrzebami regionalnego przemysłu. Tomografia wykorzystująca twarde promieniowanie rentgenowskie (CT) jest szeroko stosowaną metodą nieinwazyjnego obrazowania przekrojów obiektu w wysokiej rozdzielczości. Wysoka intensywność i koherencja synchrotronowych promieni rentgenowskich pozwala na rozdzielczość submikrometryczną i trójwymiarową rekonstrukcję próbek.

Realizacja projektu potrwa do końca 2020 r., a wkład KE w budżet projektu wynosi prawie 6 mln €.

 

Żródło: Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARISNarodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotrogo IS

Polecamy również
Logo komisji Europejskiej

Lista FAQ dotyczących udziału Wielkiej Brytanii w Horyzoncie Europa

Materiały szkoleniowe - SONATINA 5

Materiały szkoleniowe - SONATINA 5

ERC ogłosiło terminy naborów na Starting, Consolidator  i Advanced Grant

ERC ogłosiło terminy naborów na Starting, Consolidator i Advanced Grant

logo Maestro NCN

Wprowadzenie nowego warunku w przypadku ponownego złożenia wniosku w konkursie MAESTRO