5 mln zł ze środków MNiSW na wsparcie dla współczesnej humanistyki

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego poinformowało, że ustanowiony został program pn. "Pomniki polskiej myśli filozoficznej, teologicznej i społecznej XX i XXI wieku". Zakres przedmiotowy programu obejmuje projekty realizowane w ramach dziedzin nauk humanistycznych, teologicznych i społecznych.

Celem programu jest udokumentowanie i upowszechnienie najwybitniejszych dokonań polskiej filozofii, teologii i myśli społecznej poprzez wspieranie:

• opracowania i publikacji wzorcowych wydań pism polskich filozofów, teologów i myślicieli społecznych XX i XXI wieku, opatrzonych aparatem krytycznym;
  • badań nad polską myślą filozoficzną, teologiczną i społeczną XX i XXI wieku, ze szczególnym uwzględnieniem jej związków z myślą europejską i światową;
  • zachowania polskiej spuścizny filozoficznej, teologicznej oraz z zakresu myśli społecznej w domenie publicznej;
  • projektów badawczych powiązanych z digitalizacją zasobów źródłowych współczesnej polskiej filozofii, teologii i myśli społecznej.

Od listopada 2015 r. rusza nabór wniosków w nowym programie. Budżet programu wynosi 5 mln zł. W ramach programu przyznane zostanie finansowanie na pięć projektów. Maksymalna wysokość dofinansowania jednego projektu wynosi 1 mln zł. O przyznanie środków będą mogły ubiegać się jednostki i biblioteki naukowe oraz instytucje działające na rzecz nauki. Dofinansowanie będzie można uzyskać na m.in. przedsięwzięcia dokumentacyjne, badawcze, archiwalne oraz edytorskie.

Więcej informacji:

Informacja na stronie MNiSW