Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Skip banner

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

January 2023

20230101
Previous week
Next week

Granty Wyszehradzkie

Date: 01.01.2023 - 01.02.2023
Granty Wyszehradzkie

Opiekunowie konkursu w CWN:

Agata Pik

e-mail: agata.pik@uj.edu.pl

tel. 12 663 38 42

Łukasz Pieczonka

e-mail: lukasz.pieczonka@uj.edu.pl

tel. 12 663 30 33

Instytucja ogłaszająca:
 
Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki
 
Przedmiot konkursu:
 
Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki ogłosił możliwość składania wniosków w ramach konkursu GRANTY WYSZEHRADZKIE (Visegrad/Visegrad+/Strategic Grants) na projekty realizowane w zakresie promocji aktywnej współpracy i tematycznie związane z regionem państw Grupy Wyszehradzkiej (V4). 
 
W przypadku programów Visegrad Grants oraz Visegrad Grants + projekty muszą wpisywać się w jeden z siedmiu obszarów:
  1. Kultura i wspólna tożsamość (Culture and Common Identity).
  2. Edukacja i budowanie potencjału (Education and Capacity Building).
  3. Innowacje, badania i rozwój, przedsiębiorczość (Innovation, R&D, Entrepreneurship).
  4. Wartości demokratyczne i media (Democratic Values and the Media).
  5. Polityka publiczna i partnerstwo instytucjonalne (Public Policy and Institutional Partnership).
  6. Rozwój regionalny, środowisko i turystyka (Regional Development, Environment and Tourism).
  7. Rozwój społeczny (Social Development).
Nabór wniosków trwa do 1 lutego 2023 r. do godz. 12:00.
 
Podstawowe informacje dotyczące aplikowania i przygotowania projektów:
  • Do konkursu może przystąpić każdy podmiot prawny (z wyłączeniem instytucji administracji państwowej oraz osób fizycznych) z każdego państwa świata pod warunkiem realizacji danego projektu:
    • w przypadku programów Visegrad Grants z udziałem podmiotów z co najmniej trzech państw (V3) z Grupy Wyszehradzkiej (V4); 
    • Visegrad+ Grants z udziałem podmiotów z co najmniej trzech państw (V3) z Grupy Wyszehradzkiej (V4) oraz co najmniej jednego podmiotu z państw Partnerstwa Wschodniego (EaP) lub Zachodnich Bałkanów (WB); 
    • w przypadku programu Strategic Grants z udziałem podmiotów z każdego państwa z Grupy Wyszehradzkiej (V4); 
    • o w przypadku programu dwustronnej współpracy transgranicznej z udziałem dwóch partnerów (V2) z państw Grupy Wyszehradzkiej (V4).
  • Jednostki UJ (np. Wydziały) podejmują decyzję co do zakresu przedmiotowego wniosku z zastrzeżeniem, że w konkursie Visegrad/Visegrad+/ Strategic Grants możliwe jest złożenie jako lider tylko 1 wniosku przez każdą Jednostkę UJ, przy założeniu, że jednostka UJ nie realizuje obecnie żadnego projektu w ramach Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. 
  • Powyższe ograniczenie nie obowiązuje w przypadku składania wniosków jako partner.
 
Jednostka UJ zgłasza do CWN jeden wniosek wskazany przez Kierownika jednostki organizacyjnej UJ (tj. Dziekana lub Dyrektora/Kierownika innej jednostki organizacyjnej) w którym pełni rolę Lidera
 
UWAGA
Obecnie jednostkami realizującymi projekty w ramach Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego w roli lidera są:
  • Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych, 
  • Wydział Geografii i Geologii, 
  • Wydział Filologiczny,
  • Centrum Transferu Technologii CITTRU.
Oznacza to, że jednostki te mogą aplikować w konkursie jedynie w roli partnera w projekcie. 
 
Zasady finansowania:
 
  • Wsparcie ze strony Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego przeznaczone jest przede wszystkim na pokrycie kosztów udziału w projektach uczestników z państw Grupy Wyszehradzkiej. Dofinansowanie może pokryć 100% budżetu projektu. Koszty pośrednie nie mogą stanowić więcej niż 15% kosztów projektu. 
  • Dofinansowanie dla projektów można uzyskać w ramach trzech programów grantowych
  1. Visegrad Grants – projekt należy złożyć w konsorcjum składającym się z co najmniej trzech organizacji pochodzących z różnych krajów Grupy Wyszehradzkiej. 
  2. Visegrad+ Grants - projekt należy złożyć w konsorcjum składającym się  z co najmniej czterech organizacji w tym trzy z nich muszą pochodzić z różnych krajów Grupy Wyszehradzkiej i przynajmniej jedna z krajów Bałkanów Zachodnich lub Partnerstwa Wschodniego.
  3. Strategic Grants – projekt należy złożyć w konsorcjum składającym się z co najmniej czterech organizacji pochodzących z krajów Grupy Wyszehradzkiej z uwzględnieniem jednego z priorytetów strategicznych Grupy Wyszehradzkiej:

a) Research, development and innovation; digitalisation,

b) Post-COVID Recovery,

c) Challenges and perspectives of the young generation in the Visegrad region.

Czas trwania projektów:
 
Całkowity okres realizacji projektów (Visegrad Grants oraz Visegrad+ Grants) powinien wynosić maksymalnie 18 miesięcy, a w odniesieniu do Grantów Strategicznych (Strategic Grants) projekt może trwać od 12 do 36 miesięcy.
 
Forma składania wniosków:
 
  • Wniosek należy złożyć w języku angielskim w formie elektronicznej poprzez stronę internetową Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego
  • Zwracamy uwagę, że wysłanie wniosku przez stronę internetową Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego jest operacją nieodwracalną, uniemożliwiającą dokonanie późniejszych zmian. 
 
W związku z powyższym wniosek w formie elektronicznej należy wysłać dopiero po uzyskaniu wymaganych akceptacji na Formularzu zgłoszenia projektu badawczego oraz podpisów Władz Uczelni na ostatecznej wersji wniosku. Informacje  o zatwierdzeniu wniosku przez Władze UJ zostaną przekazane przez opiekuna konkursu w CWN.
 
Regulacje wewnętrzne UJ:
 
Zgodnie z Zarządzeniem nr 129 Rektora UJ z 10 listopada 2022 roku w sprawie: Regulaminu postępowania w zakresie przygotowania i realizacji w Uniwersytecie Jagiellońskim projektów finansowanych ze źródeł zewnętrznych oraz angażowania 
i wynagradzania personelu projektu osoby zainteresowane udziałem w konkursie proszę o przekazanie do CWN:
  • do dnia 24 stycznia 2023 r.
    • roboczej wersji wniosku (wersja elektroniczna przesłana w postaci pliku PDF na adres opiekuna konkursu w CWN), w celu sprawdzenia i weryfikacji pod względem formalnym, 
    • formularza zgłoszenia projektu badawczego oraz Formularza kwalifikowalności podatku VAT. Formularze należy wypełnić i złożyć w systemie elektronicznym Strefa Projektów UJ 
  • do dnia 30 stycznia 2023 r. do godz. 10.00 ostatecznej wersji wniosku (wersja elektroniczna przesłana w postaci pliku PDF na adres opiekuna konkursu w CWN z podpisem kwalifikowanym lub w formie skanu z podpisami lub w wersji papierowej z podpisami) – wymagane podpisy: kierownik projektu oraz Kierownik jednostki organizacyjnej UJ (tj. Dziekan lub Dyrektor/Kierownik innej jednostki organizacyjnej), w której realizowany będzie projekt.