Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

kwiecień 2023

20230425
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

OPUS 25

Data: 25.04.2023 - 15.06.2023
OPUS 25

Instytucja ogłaszająca:

Opiekunowie konkursu w CWN:

Wydziały: PiA, ZiKS, Jednostki pozawydziałowe:
Mateusz Basarab,
tel. 12 663 38 64,
e‑mail: mateusz.basarab@uj.edu.pl

Wydział FAIS:
Monika Pacholczyk,
tel. 12 663 30 09
e-mail: monika.pacholczyk@uj.edu.pl

Wydziały: Filozoficzny, Polonistyczny, GiG:
Anna Micał,
tel. 12 663 30 11,
e-mail: anna.mical@uj.edu.pl

Wydziały: Biologii, SMiP:
Agnieszka Gajda-Górecka,
tel. 12 663 30 25,
e-mail:agnieszka.gajda-gorecka@uj.edu.pl

Wydziały: Chemii
Monika Mikołajczyk,
tel. 12 663 38 39,
e-mail: monika.wojtasinska@uj.edu.pl

Wydziały: BBiB, Filologiczny:
Łukasz Kucharzyk,
tel. 12 663 38 49,
e-mail: lukasz.kucharzyk@uj.edu.pl

Wydziały: Historyczny, Matematyki i Informatyki:
Joanna Łyczek,
tel. 12  663 38 92
e-mail: joanna.lyczek@uj.edu.pl 

Narodowe Centrum Nauki

Opis konkursu:

Narodowe Centrum Nauki (NCN) ogłosiło konkurs obejmujący badania podstawowe w ramach programu OPUS 25 na projekty badawcze przeznaczone dla naukowców na wszystkich etapach kariery naukowej.

Termin składania wniosków w NCN upływa dnia 15 czerwca 2023 r. o godzinie 16.00.

Informacje dotyczące przygotowania wniosków:

  • W konkursie można zaplanować projekt badawczy trwający 12, 24, 36 lub 48 miesięcy.
  • Kierownik projektu w swoim dorobku naukowym powinien posiadać co najmniej jedną opublikowaną lub przyjętą do druku pracę.
  • Kierownikiem może być wyłącznie osoba zatrudniona przez cały okres realizacji projektu w podmiocie planowanym jako miejsce realizacji projektu badawczego na podstawie umowy o pracę, co najmniej w połowie pełnego wymiaru czasu pracy. Wymóg zatrudnienia nie dotyczy osób pobierających świadczenia emerytalne z systemu ubezpieczeń społecznych.
  • Kierownik projektu zobowiązany jest do przebywania przez co najmniej 50% czasu trwania projektu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i pozostawania w dyspozycji podmiotu realizującego projekt.  Zobowiązanie to nie dotyczy udokumentowanych delegacjami służbowymi wyjazdów mających bezpośredni związek z realizowanym projektem oraz urlopów, czasu wolnego od pracy i innych usprawiedliwionych nieobecności w pracy regulowanych powszechnie obowiązującymi przepisami.
  • W danej edycji konkursów można być wskazanym jako kierownik projektu tylko w jednym wniosku. Oznacza to, że w tej edycji konkursów NCN, dana osoba może być wskazana tylko raz jako kierownik projektu i tylko w jednym typie ogłoszonych w edycji konkursów (OPUS/PRELUDIUM).
  • Ważne! Od tej edycji obowiązuje następujące ograniczenie: łączna liczba projektów NCN kierowanych przez daną osobę i wniosków złożonych w NCN, będących w ocenie lub zakwalifikowanych do finansowania, w których ta osoba wskazana jest jako kierownik projektu, nie może przekraczać dwóch. Liczba ta ulega zwiększeniu do trzech w przypadku, gdy dana osoba kieruje co najmniej jednym projektem finansowanym w międzynarodowym konkursie NCN lub złożyła co najmniej jeden wniosek do międzynarodowego konkursu NCN. Do limitów tych nie wlicza się projektów ani wniosków z konkursów PRELUDIUM BIS i DIOSCURI.
  • Zespół badawczy: 
    • poza kierownikiem projektu w zadania badawcze mogą być zaangażowani dodatkowi wykonawcy, w tym studenci i doktoranci oraz osoby na stanowisku typu post-doc lub stanowisku badacza (senior researcher).
    • Stanowisko typu post-doc może być zaplanowane pod warunkiem, że m.in.:
      • o osoba zaplanowana na to stanowisko we wniosku uzyskała stopień doktora w roku zatrudnienia w projekcie lub w okresie 7 lat przed 1 stycznia roku zatrudnienia w projekcie. W przypadku osób, które uzyskały więcej niż jeden stopień doktora, data odniesienia jest data uzyskania pierwszego z nich.
      • o uzyskała stopień doktora w podmiocie innym niż podmiot, w którym planowane jest zatrudnienie na tym stanowisku, lub odbyła co najmniej 10-miesięczny, ciągły i udokumentowany staż podoktorski w podmiocie innym niż podmiot realizujący projekt oraz w kraju innym niż kraj uzyskania stopnia doktora.
    • W ramach projektu mogą być także wypłacane stypendia naukowe NCN oraz tzw. stypendia doktoranckie dla doktorantów, którzy spełniają wymagania określone przepisami ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”.
    • W projekcie można zaplanować Stanowisko badacza (senior researcher) jest to pełnoetatowe stanowisko pracy, współfinansowane przez podmiot realizujący, w którym przewidziane jest zatrudnienie na tym stanowisku, zaplanowane przez kierownika projektu dla osoby, która uzyskała stopień doktora co najmniej 7 lat przed datą wystąpienia z wnioskiem i odbyła zagraniczny/e staż/e podoktorski/e, posiadającej specjalistyczną wiedzę, unikalne kompetencje i doświadczenie niezbędne do realizacji zadań badawczych zaplanowanych w projekcie. 
  • Z kosztów bezpośrednich nie mogą być finansowane koszty publikacyjne artykułów naukowych lub koszty udostępniania danych badawczych w otwartym dostępie (tzw. Open Access). Zaplanowanie kosztów Open Access z kosztów bezpośrednich będzie skutkować odrzuceniem wniosku na etapie oceny formalnej. Koszty opłat publikacyjnych (tzw. Article Processing Charges) w czasopismach hybrydowych, zgodnie z definicją zawartą w Polityce NCN dotyczącej otwartego dostępu do publikacji nie są w ogóle kwalifikowane (w tym również z kosztów pośrednich). 
  • Kosztami kwalifikowalnymi nie są koszty publikacji monografii będącej efektem realizacji projektu badawczego, do czasu uzyskania pozytywnej oceny w procesie recenzyjnym przeprowadzonym przez NCN.
  • UWAGA: W związku z inwazją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, na mocy uchwały Rady Narodowego Centrum Nauki, we wnioskach składanych w konkursach Narodowego Centrum Nauki nie można planować jakiejkolwiek współpracy podmiotów polskich z podmiotami rosyjskimi. Zaplanowanie takiej współpracy będzie skutkować odrzuceniem wniosku ze względów formalnych.
  • W budżecie projektu w ramach kosztów bezpośrednich należy uwzględnić koszt zakupu podpisu kwalifikowanego w wysokości ok. 370 zł (zakup nowego zestawu ważnego 2 lata oraz zestawu odnowionego ważnego 2 lata). Koszt należy zaplanować w kategorii „Inne koszty bezpośrednie – inne koszty”.
  • W budżecie projektu należy uwzględnić wartość podatku VAT (VAT jest kosztem kwalifikowalnym w projekcie), proszę o podawanie w kosztorysie kwot brutto.
  • Koszty pośrednie - koszty pośrednio związane z projektem badawczym, ale niezbędne do jego realizacji, na które składają się:
    • koszty pośrednie Open Access w wysokości do 2% kosztów bezpośrednich, które mogą być przeznaczone wyłącznie na koszty związane z udostępnieniem publikacji lub danych badawczych w otwartym dostępie. Proszę o ujęcie tych kosztów w planowanym budżecie projektu w maksymalnej możliwej wysokości; 
    • pozostałe koszty pośrednie w wysokości do 20% kosztów bezpośrednich, które mogą być przeznaczone na koszty pośrednio związane z projektem, w tym również koszty udostępnienia publikacji lub danych badawczych w otwartym dostępie.
  • Podstawowe dane jednostki (UJ) niezbędne do wypełnienia wniosku dostępne są na stronie CWN

Forma składania wniosków:

Wniosek wraz z wymaganymi załącznikami kierownik projektu składa w formie elektronicznej 
w systemie OSF (Zintegrowany System Usług dla Nauki/Obsługa Strumieni Finansowania).

Regulacje wewnętrzne:
 
Zgodnie z Zarządzeniem nr 129 Rektora UJ z 10 listopada 2022 roku w sprawie: Regulaminu postępowania w zakresie przygotowania i realizacji w Uniwersytecie Jagiellońskim projektów finansowanych ze źródeł zewnętrznych oraz zasad angażowania i wynagradzania personelu projektu osoby zainteresowane udziałem w konkursie proszę o przesłanie do opiekuna w CWN:
 
  • do dnia 17 maja 2023 r. - w przypadku, gdy realizacja projektu planowana jest we współpracy z innymi podmiotami:
    • i UJ pełni rolę lidera w projekcie:
      • porozumienia o współpracy grupy podmiotów na rzecz realizacji wnioskowanego projektu badawczego (opracowanego przez NCN), pobranego z systemu OSF (zakładka „Podmioty realizujące”) w postaci pliku PDF, 
      • Oświadczenia do porozumienia o współpracy na rzecz wnioskowanego projektu badawczego (załącznik nr 1 do Komunikatu). 
      • Formularza rejestracji projektu wypełnionego w systemie Strefa Projektów UJ 
    • a w sytuacji, gdy UJ pełni rolę partnera w projekcie:
      • porozumienia o współpracy grupy podmiotów na rzecz realizacji wnioskowanego projektu badawczego (opracowanego przez NCN) w postaci pliku PDF, przesłanego przez lidera projektu, 
      • Oświadczenia do porozumienia o współpracy na rzecz wnioskowanego projektu badawczego (załącznik nr 1 do Komunikatu). 
      • Formularza rejestracji projektu wypełnionego w systemie Strefa Projektów UJ 
Zapisy zawarte we wzorze porozumienia (przygotowanym przez NCN) nie mogą być modyfikowane ani uzupełnianie o dodatkowe uregulowania pomiędzy podmiotami. 
 
UWAGA: Załączenie podpisanego porozumienia (opracowanego przez NCN) w systemie OSF jest warunkiem zablokowania wniosku i wygenerowania wymaganych potwierdzeń. Należy załączyć dokument w formacie PDF podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub skan dokumentu podpisanego odręcznie.
 
Po uzyskaniu finansowania, w celu uregulowania współpracy pomiędzy partnerami w ramach grupy podmiotów konieczne będzie zawarcie dodatkowego porozumienia (załącznik nr 2 do Komunikatu - rozszerzona wersja porozumienia o współpracy grupy podmiotów na rzecz realizacji wnioskowanego projektu badawczego). 
 
  • do dnia 23 maja 2023 r. roboczej wersji wniosku w postaci pliku PDF (wersja robocza oznacza konieczność uzupełnienia co najmniej sekcji: Wnioskodawca, Kierownik projektu, Zespół badawczy, Plan badań, Kosztorys oraz jego uzasadnienie);
  • do dnia 5 czerwca 2023 r. (do godziny 15.30):
    • ostatecznej wersji wniosku w postaci pliku PDF wygenerowanego z systemu OSF dokument: opcja „Drukuj PDF” o nazwie wg wzoru: Nazwisko i imię kierownika projektu, nazwa programu, data dokumentu (Kowalski_Jan_OPUS25_05-06-2023), podpisanego podpisem kwalifikowanym przez kierownika jednostki organizacyjnej UJ, tj. Dziekana lub Dyrektora/Kierownika innej jednostki organizacyjnej) w której realizowany będzie projekt,
    • wygenerowanego z OSF dokumentu: „Potwierdzenie złożenia wniosku - podmiot”,
    • skanu podpisanego, wygenerowanego z OSF dokumentu: „Potwierdzenie złożenia wniosku przez Kierownika” lub dokumentu podpisanego podpisem kwalifikowanym, 
    • Formularza rejestracji projektu, wypełnionego w systemie Strefa Projektów UJ (nie dotyczy wniosków składanych w porozumieniu, w których do CWN złożono wcześniej ww. formularz).
System Strefa Projektów UJ dostępny jest na stronie strefaprojektow.uj.edu.pl. Instrukcja wypełniania formularzy dostępna jest na stronie: cwn.uj.edu.pl/strefa-projektow.
 
W trosce o jakość składanych projektów, szczególnie pod względem spełniania wymogów formalnych, zachęcam Państwa do konsultowania wniosków i przekazywania dokumentów do CWN we wcześniejszych niż wymienione powyżej terminach.
 
Wyżej wskazane terminy proszę traktować jako ostateczne.
 
Zwracam uwagę, że wysłanie wniosku przez system jest operacją nieodwracalną, uniemożliwiającą dokonanie późniejszych zmian. Wniosek należy wysłać w systemie OSF po załączeniu podpisanego dokumentu „Potwierdzenie złożenia wniosku - podmiot” oraz „potwierdzenie złożenia wniosku przez kierownika”.
 
Dokumenty wskazane wyżej, podpisane przez władze UJ, zostaną przesłane przez opiekunów konkursu w CWN na podane przez Państwa adresy mailowe. 
 
W kwestiach dotyczących zatrudniania i wynagradzania w ramach przygotowywanych projektów proszę o kontakt z Aleksandrą Weiss, tel. 12663 38 73, aleksandra.weiss@uj.edu.pl
 
Natomiast w kwestiach przygotowania Planu Zarządzania Danymi w projekcie badawczym, prosimy 
o kontakt z pracownikami Biblioteki Jagiellońskiej: 
Link do szkolenia on-line w kanale YouTube z zakresu wypełniania Planu Zarządzania Danymi:
 
Dodatkowe informacje: