Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

czerwiec 2022

20220609
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Marie Skłodowska-Curie Doctoral Networks (DN)

Data: 09.06.2022 - 15.11.2022
Marie Skłodowska-Curie Doctoral Networks (DN)

Instytucja ogłaszająca:

Opiekunowie konkursu w CWN:

Magdalena Żychowska
tel.12 663 30 08
 
Anna Cieślik-Zubek

tel.12 663 30 27
e‑mail: anna1.cieslik@uj.edu.pl

Komisja Europejska

Opis konkursu:

Konkurs Marie Skłodowska-Curie Doctoral Networks (identyfikator konkursu HORIZON-MSCA-2022-DN-01-01) w ramach nowego programu Horyzont Europa (HE), na projekty, których celem jest kompleksowe szkolenie początkujących naukowców (bez stopnia doktora) przez międzynarodowe i interdyscyplinarne zespoły naukowe, we współpracy z sektorem pozaakademickim.

Celem projektu jest (1) wyszkolenie kreatywnych i przedsiębiorczych naukowców rozwiązujących aktualne wyzwania i wykorzystujących wiedzę do tworzenia nowych produktów i usług oraz (2) zwiększenie szansy zatrudnienia doktorantów w różnych sektorach po uzyskaniu stopnia doktora.

Wnioskodawcą w konkursie jest konsorcjum uniwersytetów, instytucji badawczych, przedsiębiorstw i innych instytucji sektora nieakademickiego. Konsorcjum musi być złożone z co najmniej trzech niezależnych jednostek, działających w trzech różnych krajach UE lub stowarzyszonych z HE (w tym minimum jedna w kraju UE; w programie mogą też uczestniczyć jednostki z krajów trzecich). Jednostki wchodzące w skład konsorcjum zwykle pochodzą też z różnych sektorów (uczelnie, instytuty badawcze, przedsiębiorstwa, banki, szpitale itp.).

Program Marie Skłodowska-Curie Doctoral Networks obejmuje trzy typy projektów:

  1. Standard Doctoral Networks: konsorcjum oferuje wspólny i komplementarny program szkoleniowy dla doktorantów, oparty o indywidualne projekty badawcze, realizowane przez przyjmowanych początkujących naukowców.
  2. Industrial Doctorates: szkolenie w sektorze akademickim i przemysłowym – wspólna opieka nad doktorantem, który musi spędzić przynajmniej 50% czasu w sektorze pozaakademickim (zachęcenie dla udział przedsiębiorstw). Przynajmniej jedna z instytucji musi mieć prawo do przyznawania stopnia naukowego doktora.
  3. Joint Doctorates: dąży do nadania wspólnego lub wielokrotnego stopnia naukowego doktora – wspólna selekcja i opieka naukowa w obrębie konsorcjum. Przynajmniej dwie z instytucji muszą mieć prawo do przyznawania stopnia naukowego doktora.

Wnioski, które podczas oceny otrzymają mniej niż 80% punktów, podlegają rocznej karencji i nie będzie można ich złożyć w kolejnym konkursie.

Najważniejsze zasady programu:

  • Projekty mogą dotyczyć wszystkich dziedzin naukowych, wysoko ceniona jest interi multidyscyplinarność oraz współpraca pomiędzy sektorem akademickim a szeroko pojętym sektorem pozaakademickim.
  • Okres realizacji projektu może wynosić do 48 miesięcy.
  • Początkujący naukowcy będą zatrudniani na umowę o pracę na okres 3-36 miesięcy.
  • Każdy z beneficjentów musi zatrudnić przynajmniej jednego doktoranta.
  • Zgodnie z przyjętą definicją „Początkującym naukowcem” (ESR – early stage researcher) jest osoba każdej narodowości, która w momencie rekrutacji nie posiada stopnia naukowego doktora.
  • Każdy naukowiec zatrudniony w projekcie MSCA Doctoral Networks musi być jednocześnie doktorantem w Szkole Doktorskiej w co najmniej jednym kraju UE lub stowarzyszonym z HE (w przypadku Joint Doctorates – minimum w dwóch krajach).
  • Reguła mobilności: w momencie rekrutacji naukowiec nie może przebywać w kraju instytucji przyjmującej dłużej niż 12 miesięcy w okresie ostatnich 3 lat licząc do dnia zamknięcia konkursu.
  • Poziom dofinansowania projektu wynosi 100%. Instytucja otrzymuje środki na pokrycie:
    • kosztów osobowych naukowca:
    • wynagrodzenie (living allowance): 3400 Euro x współczynnik korekcyjny (dla Polski wynosi: 70,5%)/miesiąc,
    • koszty relokacji (mobility allowance): 600 Euro/miesiąc,
    • dodatek rodzinny (family allowance): 660 Euro/miesiąc,
  • kosztów instytucji:
    • koszty szkoleń, badań: 1600 Euro/osobomiesiąc,
    • koszty zarządzania i koszty pośrednie: 1200 Euro/osobomiesiąc.
  • Dodatkowo program przewiduje finansowanie dla naukowca podczas ewentualnych dłuższych
    przerw w realizacji grantu (long-term leave allowance, np. związanych z długotrwałą chorobą)
    oraz dla naukowców mających specjalne wymagania (special needs allowance - np. związane
    z niepełnosprawnością).

Termin składania wniosków:

Nabór wniosków potrwa do 15 listopada 2022 r. do godziny 17:00 (Brussels time).

Forma składania wniosków:

Regulacje wewnętrzne UJ:

PONIŻSZE ZASADY I TERMINY DOTYCZĄ OSÓB I JEDNOSTEK UJ (NIE DOTYCZY COLLEGIUM MEDICUM)

Zgodnie z Zarządzeniem nr 56 Rektora UJ z 11 lipca 2016 roku w sprawie: Regulaminu postępowania w zakresie przygotowania i realizacji w Uniwersytecie Jagiellońskim projektów finansowanych ze źródeł zewnętrznych proszę o przekazanie do opiekuna konkursu w CWN:

  • do dnia 31 października 2022 r.:
    • roboczej wersji wniosku - wersja elektroniczna przesłana w postaci pliku PDF, zawierająca przynajmniej: uzupełnioną część administracyjną wniosku oraz szkic budżetu.
    • Formularza zgłoszenia projektu badawczego oraz Formularza kwalifikowalności VAT, wyłącznie elektronicznie poprzez serwis https://strefaprojektow.uj.edu.pl/.
  • do dnia 8 listopada 2022 r. ostatecznej wersji wniosku (po złożeniu wniosku w systemie Funding and Tender portal) - wersja elektroniczna w postaci pliku PDF.

Na etapie przygotowania wniosku zaleca się ścisłą współpracę pomiędzy jednostką, w której realizowany będzie projekt, a właściwą Szkołą Doktorską.

Warunkiem złożenia wniosku jest akceptacja formularza zgłoszenia projektu badawczego w serwisie Strefa Projektów przez Kierownika jednostki UJ, Dyrektora Szkoły Doktorskiej oraz Kwestora UJ.

W trosce o jakość składanych projektów, szczególnie pod względem spełniania wymogów formalnych, zachęcam Państwa do konsultowania wniosków i przekazywania dokumentów do CWN we wcześniejszych niż wymienione powyżej terminach.

Więcej informacji: